Ještě chvíli a začne problém, varují obce. Stavební řízení má stále nedostatky

  9:44
Středočeská města začínají mít obavy ze zpožďování nových staveb či kolaudací těch dokončených. Městům přidělává mnoho práce nedostatečně funkční systém stavebního řízení. Pracovníci úřadů se bouří a hrozí výpověďmi.

I dva měsíce od spuštění se nový systém pro stavební řízení potýká s velkými nedostatky. Ty jsou přitom stále tak vážné, že obavy začínají mít i vedení středočeských měst. Pokud totiž bude situace pokračovat ještě několik týdnů, nebo dokonce měsíců, může začít brzdit zahájení nových investic nebo kolaudaci hotových staveb.

„Zpoždění bohužel hrozí nejen u investic ze strany města, ale i u ostatních žadatelů. Systém stále plnohodnotně nefunguje a prozatím kolegy spíše zdržuje,“ potvrzuje mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová. Podle mluvčí Městského úřadu v Berouně Jitky Soukupové se kvůli tomu může zkomplikovat dokončování investičních akcí v závěru roku.

„V průběhu června se na odboru výstavby nahromadily stovky žádostí a začátkem července ještě přibyly také ty od stavebních úřadů v Králově Dvoře, Zdicích a Hostomicích,“ vysvětluje Soukupová. Od července totiž podle novely stavebního zákona vyřizuje agendy stavebních řízení z těchto obcí jen příslušná obec s rozšířenou působností, tedy obvykle větší a okresní města.

„Provizorní a lajdácké.“ Jak úředníci bojují s digitalizací stavebního řízení

„Jsou to jak rozpracované spisy, tak nové, které přišly na jednotlivé úřady do 30. června. Tím se čekací lhůty prodlužují, jelikož obsazenost stavebního úřadu úředníky zůstala stejná. K tomu se navíc potýkají s novým systémem, který jim situaci neulehčuje a vyřizování žádostí zatím spíše zdržuje než urychluje,“ dodává mluvčí

Města se obávají konce roku

Středočeská města se sice aktuálně do velkých problémů zatím nedostala, protože žádosti podávají s velkým předstihem, ale už za několik týdnů může být vše jinak. Třeba v Mělníku čekají na povolení hned několika staveb, které by měly začít v letošním roce nebo na začátku příštího.

„Přišlo to v nejméně vhodnou dobu. Připravili jsme několik důležitých projektů, které jsou kvůli zanedbání v minulosti velmi potřebné a lidé po nich volají. Jde například o novostavbu travnatého fotbalového hřiště a přesun fotbalového hřiště s umělým povrchem v areálu Podolí, které má proběhnout ještě letos,“ říká místostarosta Mělníka Petr Kowanda (ANO).

Co nefunguje?

Co na systému stavebního řízení nefunguje? Podle úředníků v Benešově například během dne vypadává nebo se do něj vůbec nedá přihlásit.

Práce v něm trvá mnohem déle než v původním programu VITA. Největší problém je nemožnost otevřít dokumenty ve formátu PDF (přílohy žádostí).

Do systému se často nepřeklopí žádost podaná prostřednictvím Portálu stavebníka, týdny trvá doručování pošty.

V základní škole se speciálními třídami v Seifertově ulici zase Mělník čeká na povolení k provedení zateplení stěn, výměny oken a střešní krytiny. „Podobně čekáme na schválení dokumentace pro povolení k úpravě prostranství před hřbitovem svatého Václava,“ uvedl Kowanda. Další protahování nefunkčnosti systému by podle něho znamenalo vážné narušení harmonogramu prací.

Města se navíc ještě donedávna potýkala i s bizarním problémem. Jako právnické osoby totiž radnice nemohly žádat o stavební povolení na všemožné stavební projekty – od úpravy chodníků až například po výstavbu školy. Stejně na tom byly také firmy.

„Když Škoda Auto, která teď silně investuje a staví, chtěla požádat o stavební povolení, tak musela požádat některého ze zaměstnanců, aby se přihlásil svým jménem a žádost podal pod svým jménem,“ říká náměstek primátora Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Podle Bartoše je problém stavebních úřadů v málo lidech i penězích. Přidá jim

Úředníci zvažují výpovědi

„Stejně tak jsme museli postupovat my jako město, žádosti jsme podávali na jméno našeho vedoucího odboru inženýra Devátého, který přes svoji bankovní identitu podal žádost za město,“ doplnil Nwelati. Zároveň upozorňuje, že celá situace dopadá i na samotné úředníky.

„Systém nefunguje, stavební řízení se prakticky nedají realizovat, zaměstnanci jsou z toho nesmírně otrávení a hodně jich zvažuje, že dají výpověď, přestože už teď jich je málo a sehnat nové se prakticky nedá. Pokud odejdou, můžeme rovnou zavřít krám,“ řekl Nwelati.

Dodal, že asi čtvrtina dotčených organizací či úřadů, které se ke stavebnímu řízení vyjadřují, třeba některé hygienické stanice, dosud nemá do systému přístup. I to často znemožňuje samotné řízení.