Za vlády exhejtmanky Jermanové úřad rozdával vysoké odměny, teď dostal pokutu

  13:28
Středočeské hejtmanství dostalo pokutu za chybné odměňování některých vysoce postavených úředníků krajského úřadu z éry bývalé hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Oficiálně tak bylo potvrzeno, že vysoké odměny například pro bývalého ředitele úřadu byly nezákonné. Hejtmanství kvůli tomu musí zaplatit pokutu 32 tisíc korun. Paradoxně úředníci, kteří se takto obohatili, nic vracet nemusí.

„Minulý týden jsme obdrželi definitivní pokutu za praktiky z dob vlády ANO. Mimochodem, ředitel úřadu, se kterým jsme se rozloučili, okamžitě nastoupil jako ředitel úřadu Ústeckého kraje,“ uvádí současná středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) v souvislosti s aktuální kauzou ovlivňování zakázek na Ústecku. Pokutu udělil Státní úřad inspekce práce, který rozhodl o porušení zákona, a potvrdilo ji ministerstvo práce.

Kraj se odvolal

Ačkoli pokutu úřad dostal kvůli pochybení administrativy bývalé hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), současné vedení kraje se proti výši pokuty ještě nedávno odvolávalo. „Proti rozhodnutím nadřízených kontrolních úřadů jsme se skutečně odvolávali, abychom částku snížili na minimum a Středočechům šetřili peníze,“ vysvětluje Pecková.

Na ukončení řízení upozornily Seznam Zprávy, které také před čtyřmi roky zveřejnily přehled mimořádných odměn pro úředníky. Z něho vyplývalo, že jeden z úředníků dostával ke svému platu ještě měsíční odměny 200 tisíc korun. Další vedoucí úředníci si pak měsíčně zlepšovali výplatu o 60 až 85 tisíc korun.

Nechte si urážky, vzkypěla Jermanová. Migrační pakt vyvolal v debatě hádku

MF DNES se tehdy podařilo rozklíčovat, o jaké osoby se jedná. Nejštědřeji byl odměňován sám ředitel úřadu Jiří Holub, který dostával oněch 200 tisíc měsíčně k platu. Jeho zástupce pro sekci řízení úřadu a majetku Roman Šubert si jen na odměnách přišel v jednom roce na 745 tisíc a v dalším na 740 tisíc.

Druhý zástupce ředitele úřadu pro sekci veřejných služeb Jindřich Schenk nad rámec platu dostal v roce 2018 celkem 760 tisíc, v roce 2019 už „jen“ čtvrt milionu. Poslední zástupce Jakub Aleša na odměnách vydělal 780 tisíc a 665 tisíc korun.

I přesto, že hejtmanství nyní za tyto praktiky dostalo pokutu, před soudem vysoké odměny úředníků nikdy neskončily. „Celý problém je v tom, že naši předchůdci neměli na odměňování vnitřní směrnici kraje,“ vysvětluje Pecková.

Poslanci se hádali o statusu umělce. Odfláknutý návrh, říká Pokorná Jermanová

S odměnami na krajském úřadě je to totiž tak, že zastupitelstvo každoročně schvaluje celou sumu určenou na odměny. O rozdělení peněz mezi konkrétní zaměstnance za časů hejtmanky Pokorné Jermanové rozhodoval tehdejší ředitel Holub.

„Rozpočet schválený zastupitelstvem nebyl překročen. Peníze se však nerozdělily mezi 800 zaměstnanců, ale jen mezi ty vyvolené. Nedošlo tudíž k porušení rozpočtové kázně,“ uvádí Petra Pecková.

Kauzy vyšuměly

Před soudem skončilo jen odměňování externích spolupracovníků kraje, kterým bylo vypláceno více, než měli ve smlouvách a výkazu práce. Trest a úhradu škody dostala vedoucí kanceláře hejtmanky Hana Mastrini a již zmíněný Roman Šubert.

Sama Pokorná Jermanová několikrát odmítla, že by s kauzou odměňování měla něco společného. Podle ní o odměnách rozhodoval ředitel úřadu. MF DNES nedávno řekla, že tyto kauzy již považuje za vyšumělé. „Nikdy se netýkaly mě osobně, že by mě někdo někde vyšetřoval,“ říká exhejtmanka.