Seniorů ve středních Čechách výrazně přibývá, kraj musí zlepšit sociální péči

  9:46
Počet obyvatel Středočeského kraje vzrostl jen během loňského roku o 16,5 tisíce na 1 455 940 lidí. To je dokonce o 71 tisíc více než v Praze. Titul nejlidnatější kraj s sebou ale přináší několik velkých problémů včetně toho, o kterém se dosud příliš nehovořilo. Středočeši totiž, kromě toho, že jich razantně přibývá, také déle žijí. Na lůžka v domovech pro seniory se však už nyní dlouho čeká.

„V období let 2022 až 2023 dosáhla naděje dožití ve Středočeském kraji u mužů 76,6 roku, což bylo o 4,6 roku více než v letech 2001 až 2002. V případě žen se naděje dožití zvýšila na 82 a půl roku,“ uvedl Pavel Hájek, vedoucí oddělení informačních služeb Českého statistického úřadu pro Středočeský kraj.

Prozatím patří Středočeský kraj složením svého obyvatelstva mezi ty nejmladší, průměrný věk ale stále roste. Za dvě následující dekády se počet seniorů v penzi může skoro zdvojnásobit.

„Ze současných 268 tisíc osob ve věku nad 65 let by jich mělo být v roce 2050 více než 400 tisíc,“ nastiňuje Simona Ježková z krajského úřadu Středočeského kraje.

Jak dlouho budou Češi v penzi? Čtvrtinu života, nebo 21,5 roku. Experti varují

Hejtmanství si nechalo vypracovat demografickou prognózu, podle které by nejvíce seniorů mělo přibývat v prstenci blízko hlavního města, tedy ve městech, jako jsou Brandýs nad Labem, Hostivice, Roztoky, Jesenice, Jílové, Lysá nad Labem a Říčany.

Razantní změna se naopak neočekává v místech, kam se aktuálně mladší generace ve velkém příliš nestěhují a kde je už nyní vyšší podíl seniorů. Podle prognózy jsou to Čáslav, Kutná Hora, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Sedlčany či Vlašim.

Desítky lidí na jedno lůžko

Už nyní je přitom lůžek pro penzisty v různých domovech či pečovatelských službách nedostatek. V domovech, které jsou v síti poskytovatelů Středočeského kraje, je nyní 6 200 lůžek, konkrétně jde o 4 258 lůžek v domovech pro seniory a 1 942 lůžek v domovech se zvláštním režimem. Mimoto jsou v regionu zhruba dva tisíce lůžek ostatních poskytovatelů. To však zdaleka nestačí.

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

Například v Benešově na jedno lůžko v domově pro seniory připadá 125 lidí starších 65 let, v závěsu se drží Kralupy nad Vltavou se 75 seniory, Černošice se 72 a Mladá Boleslav s 68. Naopak, nejméně seniorů na jedno lůžko je v Mělníku, a to „pouhých“ 20.

Průměrná doba čekání na přidělení lůžka v domově seniorů je ve středních Čechách 315 dní, tedy skoro rok, může se ale vyšplhat i na více než 1 600 dnů, tedy více než čtyři roky, v závislosti na lokalitě. Na druhou stranu existují i domovy, kam se dá dostat už za měsíc.

Středočeský kraj musí na očekávanou situaci reagovat. Hejtmanství deklaruje, že v místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seniory vzniknou nová zařízení či dojde k navýšení kapacit u stávajících poskytovatelů.

Kraj dá rekordní miliony

V letošním roce například Středočeský kraj na podporu sociálních služeb, včetně rozšiřování stávajících kapacit, plánuje rozdělit z Humanitárního fondu rekordních 85 milionů korun.

Populace Česka se blíží 11 milionům. Migrace zajistila nárůst o téměř 100 tisíc lidí

„Jednou z překážek v rychlejším rozvoji sociálních služeb je současné nastavení financování, nejde totiž o mandatorní státní výdaj, takže celková podpora do sociální oblasti závisí na výši státního rozpočtu a každý rok žijeme v nejistotě,“ vysvětluje krajský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek.

Podle něho je státní financování sociálních služeb nastaveno už z roku 2006 a nezohledňuje demografický vývoj. „Navzdory skutečnosti, že jsme znevýhodněni stávajícím rozpočtovým určením daní a také takzvaným směrným číslem, podle kterého získává Středočeský kraj na poskytování sociálních služeb peníze, se snažíme podpořit jejich rozvoj, ne systém pouze udržet,“ říká Hrabánek.

Desítky lůžek podle něho přibudou v Mladé Boleslavi či na Benešovsku.