Stavební firma letos Kristýně opravovala byt v Karlíně, který vytopili její sousedé z bytu nad ní. Když bylo vše hotovo, začala řešit, kam se sutí a dalším stavebním odpadem, který při renovaci vznikl. Dělníci ji uklidnili, že se o to nemusí starat, jelikož má odvoz odpadu zahrnutý v ceně oprav. V tu chvíli ale nevěděla, že za odvoz suti vlastně zaplatila dvakrát, jednou přímo stavební firmě a podruhé nepřímo svými daněmi.
Právě kvůli podobným případům vedení magistrátu od Nového roku plánuje snížit maximální objem stavebního odpadu, kterého se Pražané mohou bezplatně zbavit. „Dosud měli možnost zdarma přivézt ročně dvanáct kubíků. Nově to budou pouhé čtyři na osobu, to je podle nás dostatečné, i pokud někdo rekonstruuje byt. Důvodem je zneužívaní sběrných dvorů ze strany stavebních společností,“ vysvětluje náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).
Nevyhazujte, pošlete to dál. Recyklovat můžete skoro všechno |
„V kontextu ostatních měst v Česku je to stále velmi velkorysé,“ dodává. Každý další jeden metr krychlový nad povolený limit nebo v případě, že se nejedná o obyvatele hlavního města, vychází na 1 800 korun.
Limit hlavní město ale zavede také u běžného nadrozměrného odpadu, jakým je třeba starý nábytek. Nově bude možné přivézt ročně jen 750 kilogramů na osobu.
Nápor roste
„Hlavní město si je vědomo povinnosti převzít veškerý objemný odpad vznikající v domácnostech. Vychází z toho, že při běžné domácnosti při kompletní rekonstrukci bytu či domu mohou vzniknout objemné odpady do hmotnosti cca 1 100 kilogramů,“ píše se v odůvodnění novely vyhlášky o odpadech s dodatkem, že v domácnosti průměrně bydlí dva dospělí, a tak by ve většině případů měl být limit dostatečný.
„Vedle toho mohou fyzické osoby svůj objemný odpad odevzdávat i do velkoobjemových kontejnerů. V roce 2023 bylo na území Prahy přistaveno celkem 4 680 velkoobjemových kontejnerů. Jejich síť pokrývá v pravidelných intervalech celé území Prahy,“ píše se dál v odůvodnění.
Novelu, schválenou zatím jen radními, kritizuje opozice. Panují především obavy ze vzniku černých skládek a hromadění objemného odpadu u běžných popelnic. K novele se ještě vyjádří zastupitelé.
„To sem nepatří.“ Veřejný rozbor odpadu ukázal, že lidé stále špatně třídí |
Nápor na sběrné dvory každým rokem roste. V metropoli jich je celkem dvacet, přičemž polovinu z nich provozují pro město Pražské služby. Jde o ty v ulicích Zakrytá, Klikatá, Puchmajerova, Proboštská, Pod Šancemi, Generála Šišky, Za Zastávkou, Jilemnická, Podnikatelská a Bečovská.
Do těchto poboček lidé v loňském roce přivezli celkem 50,6 tuny odpadu, to je o 12 tun víc než před pěti lety. Ve zbylých deseti dvorech loni zpracovali dalších 34 tun.
„Rádi bychom přidávali další sběrné dvory, ale kriticky nám chybí prostory. Snažíme se tedy alespoň o rozšiřování těch stávajících, nejblíže k tomu teď má dvůr v Praze 12,“ říká Komrsková.
I šestinásobek obvyklého roku. Odpadu v povodňových oblastech extrémně přibylo |
Pro velký zájem také magistrát od května prodloužil o tři hodiny otevírací dobu sběrných dvorů spravovaných Pražskými službami.
V současné době jsou otevřené v sobotu stejně jako ve všední den. V zimě je provozní doba od 8:30 do 17:00, v době letního času od 8:30 do 18:00.
Otevřeno i v sobotu
Součástí vybraných dvorů jsou i takzvané re-use pointy. Tam je možné odevzdávat nepotřebné věci, které by jinak skončily v popelnicích, ale jsou stále použitelné. Tyto služby nabízí například v Klikaté ulici v Praze 5 nebo U Plynárny v Praze 10.
„Předměty přijaté do re-use pointu se objeví v aplikaci Nevyhazujto a na webu praho.nevyhazujto.cz, tam si je mohou občané rezervovat a poté vyzvednout,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
23. září 2024 |