Pražané se méně rozvádějí. Berou se později a častěji chodí na terapii

  10:52
„Nejprve jsem k psychologovi chodila sama a potom jsme si doma řekli, že jediná šance, jak zlepšit situaci, je jít tam společně,“ napsala anonymně pisatelka ve facebookové skupině. Jak se ukazuje, páry nyní podstupují společnou terapii mnohem častěji než dříve. Podle odborníků je to jeden z důvodů, proč v posledním desetiletí počet rozvodů stále klesá.

„Stačilo nám jedno sezení, abychom si spoustu věcí uvědomili. Díkybohu vše je lepší, naučili jsme se na našem vztahu lépe pracovat,“ doplnila pisatelka.

„Nejčastěji řeším přechod ze zamilovanosti do fáze, kdy se páru začíná ukazovat budoucnost. Dost často mají oba z páru odlišná očekávání a chtějí se sladit nebo pochopit, že jejich vztah nemá budoucnost,“ říká Pavel Pelikán, který působí v psychosomatickém centru Tulsia Clinic ve Střešovicích.

Potíže ve vztahu či v práci, málo přátel. Stále víc Pražanů potřebuje terapeuta

Nadčasovým tématem je podle odborníků příčina a dopad nevěry, která se může objevit v každé fázi vztahu. „Pak je často na stole odlišnost životních hodnot a rozdílnost v chápání rolí ve vztahu, včetně rolí členů primárních rodin, širší rodiny a podobně. Vážným tématem je přechod z párové diády na rodinnou triádu či čtverádu. Zde jsou to známá témata – únava matek malých dětí, ztenčené finanční zdroje, rozladění sexuální roviny. Později se může ukázat rozdílnost výchovných stylů rodičů. Nemalé procento příchozích jsou rozvádějící se a rozcházející se partneři, řešící budoucí péči o děti,“ tvrdí Pavel Pelikán.

Méně než ve zbytku republiky

„Teoreticky by v Praze mohla být nižší rozvodovost, protože víme, že je rozvodovost významně ovlivněna vzděláním a hlavní město má vyšší podíl lidí s vyšším vzděláním. Konkrétní výzkumy na toto téma jsem ale nezachytil,“ komentuje sociolog Petr Fučík fakt, že je na tisíc obyvatel v hlavním městě méně rozvodů než ve zbytku České republiky. Celkem se v hlavním městě v minulém roce rozvedlo 2 288 párů.

„Po období hledání alternativ si lidé uvědomují, že manželství sice není ideální, ale poskytuje partnerům a jejich dětem nejzřetelnější pocit bezpečí a jasné hranice. Myslím také, že manželství opět získává ve společnosti svůj kredit,“ přidává svůj náhled psychoterapeut Lucian Kantor z novoměstské Manželské poradny Praha.

Pro rodiče nutnost, pro děti trauma. Novela rozvede páry i mimo soudní síň

Šedivé rozvody

V roce 2023 se v Praze nejčastěji rozváděli muži ve věku 45–49 let (19,7 %) a ženy ve věku 40–44 let (20,2 %). „V posledním desetiletí se věk rozvádějících se mužů i žen zvyšuje,“ komentuje Jana Podhorská, vedoucí oddělení informačních služeb Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejpočetnější skupina párů ukončila manželství po pěti až devíti letech nebo ti, kdo spolu vydrželi více než dvacet let. Z celkového počtu rozvodů tvořila manželství bez nezletilých dětí 48 procent, pouze tři procenta z nich měla tři a více dětí pod 18 let.

Psychoterapeut Lucian Kantor dodává, že v poslední době přibývá tzv. šedivých rozvodů, kdy se páry rozvádějí po padesátce a mají už odrostlé děti. Důvody jsou podobné jako u lidí v mladším věku, ale problémy se odkládaly na pozdější dobu, až budou děti starší.

Facky, peníze, děti i emoční smrt. Osm nejčastějších důvodů k rozvodu

„Splní si tak nejprve svou rodičovskou povinnost a na sebe se soustředí až potom. Rozvody v tomto věku ze tří čtvrtin iniciují ženy,“ vysvětluje Kantor.

Statistiky ČSÚ uvádějí jako nejčastější důvod rozvodu nesoulad povah a zájmů manželů. „Nemá smysl hovořit o nejčastější příčině, ale spíše si všímat například nesouladu postavení žen v práci a v rodinném životě, vlivu dosaženého vzdělání partnerů, mizejícího stigmatu rozvodu, možností porozvodových uspořádání a jejich skloubení s péčí o děti. Všechny tyto trendy hrají podstatnou roli v tom, kdo se pro rozvod rozhoduje a koho potká,“ míní Fučík.

Sňatky ve zralejším věku

Naopak počet sňatků je v posledním desetiletí přibližně stále stejný. Loni měli nejčastěji svatbu lidé ve věkové skupině 30–34 let (28,2 %). Šedesáti nevěstám bylo 18–19 let, ženichů ve stejném věku bylo pouze šest. Po sedmdesátce se oženilo 113 mužů a 60 žen.

V kostele, nebo na úřadě? Jaký je rozdíl mezi církevním a civilním manželstvím

„Je patrný velmi mírný růst podílu ženichů ve starším věku, tedy v kategoriích 40–59 let,“ komentuje Podhorská.

Zároveň od roku 2013 narostl o tři procenta podíl uzavřených manželství mezi páry, kde oba byli do té doby svobodní. „Mezi ženichy bylo 22 procent rozvedených mužů, mezi nevěstami bylo 18,2 procenta rozvedených žen,“ říká Podhorská.