V Thomayerově nemocnici mají unikátní čističku. Zbaví vodu veškerých léků

  13:16
Léky, viry nebo bakterie. Všechny tyto částice se do odpadních vod běžně dostávají po celé Praze. Přirozeně se tak ale ve větší koncentraci děje zejména v případě nemocnic. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) proto ve spolupráci s městskou společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vybudovala unikátní čističku odpadních vod.

Thomayerova nemocnice uvedla do provozu unikátní čističku vody, která vyčistí i zbytky léků (27. června 2024) | foto: Adam Hejduk, MF DNES

Ta dokáže mnohdy infekční splašky kompletně zbavit zbytků i takových léků, se kterým si neporadí ani hlavní městská čistírna. Jde o první nemocnici v České republice, která má takto výkonné vybavení.

Přestože se léků ani po vyčistění v běžné čističce nenachází v odpadních vodách tolik, aby byla zdravotně závadná, některé negativní dopady mají. Mimo jiné totiž přispívají k odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Navíc představují zátěž pro životní prostředí.

Do čistírny odpadních vod investují 300 milionů, patří k největším v Česku

„Od modernizace si slibujeme zlepšení stavu životního prostředí v Česku, zároveň bychom ale rádi ukázali odborné i široké veřejnosti, že pokročilé čištění nemocničních odpadních vod u zdroje jejich znečištění má smysl a že je v zájmu nás všech,“ uvádí Jan Halíř, náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz z FTN.

Dosavadní technologie nemocniční čističky zahrnovala mechanické předčištění, biologické čištění a dezinfekci chlornanem sodným. Během mechanického čištění dochází k zachycení pevných částic, jako jsou třeba zbytky toaletního papíru. Při tom biologickém následně zapracují mikroorganismy, které rozloží organické látky ve vodě. Díky modernizaci se k těmto procesům přidala ještě další fáze.

Při ní nejdříve voda projde mikrofiltrací a následně je přečištěna ozónem. Ten zařídí rozbití molekul tzv. mikropolutantů, tedy látek, které nelze rozložit biologicky, například léků na cukrovku nebo epilepsii. Takto vyčištěná voda ještě nakonec putuje skrze filtry s granulovaným aktivním uhlím, které zachytí jakékoliv případné zbytky. Ve výsledku je pak odpadních voda očištěna od 90 až 100 procent nežádoucích mikropolutantů.

Autor: