iDNES.cz

Parky i hřiště. Zahrádkářská kolonie v Troji má po 70 letech šanci na oživení

  7:00
Pražští radní v pondělí schválili změnu územního plánu v Troji. Pokud s ní budou souhlasit i pražští zastupitelé, čeká tamní zahrádkářskou kolonii revitalizace. Díky ní se lokalita po 70 letech otevře veřejnosti a bude možné projít z Kobylis a Proseku až k zoologické zahradě. Politici si od toho mimo jiné slibují, že obyvatelé Prahy 8 již nebudou muset mít obavy z bezdomovců a narkomanů.

ilustrační snímek | foto: MDMA Architects

Zastupitelé Prahy 8 se na přeměně okolí chatek shodli už v roce 2021, nyní se čeká na velký pražský magistrát. Projekt revitalizace Zahrádek Šutka nejdříve počítal pouze se změnou územního plánu kvůli vybudování obytné zástavby, zastupitelé MČ 8 ale vyjednali, že v lokalitě vzniknou i veřejné parky, dětská hřiště, vodní plocha a cyklostezka. Proti revitalizaci se přesto staví některé zájmové skupiny a majitelé chatek.

„Předpokladem je revitalizace území a dohoda s vlastníky na převedení významné části pozemků do vlastnictví a správy města, aby zde mohl například vzniknout park. V tomto případě se na nás obrací několik občanů, kteří poukazují na zanedbanost a neutěšenost tohoto území,“ řekl pro portál iDNES.cz náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Doplnil, že proces změny územního plánu je dlouhý a projednává se transparentně zpravidla tři až čtyři roky.

Chátrající oblast a závadné jevy

Podle místních začali lidé pozemky opouštět už po revoluci. Do opuštěných, zanedbaných a zpustošených chatek se začali postupně stahovat bezdomovci. V místě často vznikají požáry a následně tam vyjíždějí záchranné složky. Současný developer pozemků nechal připravit projekt na revitalizaci okolí, který původně zahrnoval pouze obytnou zástavbu.

„Zastupitelé MČ Praha 8 především trvali na tom, že prostor by měl být veřejný a měl by sloužit lidem. Projekt počítá s vybudováním parků s dětským hřištěm, s místy k odpočinku a s naučnou stezkou,“ uvedl Radomír Nepil, místostarosta Prahy 8.

Proti změně územního plánu se nicméně dlouhodobě staví spolek Proti-plotu. Ten vznikl v roce 2011 jako reakce na uzavření a kácení borovicového lesoparku. V minulosti spolek kritizoval například i záměr výstavby Obchodního domu Kaufland Troja nebo plán výstavby parkoviště pro návštěvníky zoo.

Lanovka z Podbaby do Bohnic nebude. Stavbu zamítli z ekologických důvodů

„Dlouhodobým cílem spolku Proti-plotu, z.s. je, aby na pozemcích v Trojském svahu vznikl veřejně přístupný příměstský park sloužící rekreaci obyvatel sousedních obytných čtvrtí. Jsme přesvědčeni, že součástí příměstského parku by měly být též pozemky bývalé zahrádkářské kolonie při ulici Nad Trojou,“ uvedl pro iDNES.cz Petr Kalla, předseda spolku. Podle něj by bylo navíc lepší, kdyby se o revitalizaci staral magistrát, a ne soukromník.

Aktivisté současně zastávají názor, že pozemky bývalých zahrádek nechal současný majitel záměrně od roku 2020 zpustošit, aby na nich následně mohl vytvořit obytnou zástavbu. Pozemky i s dřevěnými domky ale pustnou již od začátku 90. let, kdy postupně začal zanikat zájem o zahrádky. Příčinou bylo zejména vymírání stávajících zahrádkářů a nezájem mladé nastupující generace. Chátrající chatky jako své obydlí začali následně využívat bezdomovci. V tomto již velice zanedbaném stavu tak byly novému majiteli pozemky předány.

„Abychom situaci zlepšili, spojil jsem se s majitelem pozemku a získal jeho souhlas se vstupem na pozemek pro naše zaměstnance z odboru krizového řízení a také pro městskou policii. Ti nyní mohou provádět kontrolní a preventivní pochůzky, což by za normálních okolností na soukromém pozemku nebylo možné,“ uvedl pro iDNES.cz Jiří Vítek, místostarosta MČ Praha 8. Majitel pozemků také opakovaně na vlastní náklady nechal v místě instalovat kontejnery a několikrát zajistil úklid lokality. Během několika dní byl však nepořádek zpět.

Obyvatele Troji ohrožoval divočák, nakonec zaútočil i na strážníky

Projekt zohledňuje přání obyvatel Prahy 8 a počítá s vybudováním dvou zcela nových parků s dětským hřištěm, místy k odpočinku, vodní plochou a naučnou stezkou. Lépe dostupným se Pražanům stane i oblíbený plavecký bazén Šutka, který je od bývalých zahrádek vzdálený zhruba jeden kilometr.

V místech bývalých zahrádek podle projektu vznikne také nové dostupné bydlení. Počet domků byl na žádost městské části zredukován z původních 30 na 19. Jde o tzv. experimentální bydlení, které bude silně začleněno do zeleně a nebude narušovat přírodní ráz.

„Pro mě je podstatné, aby území bylo průchodné pro pěší a pro cyklisty a vznikly tu vazby i na Aquacentrum Šutka. Bez změny územního plánu se obávám, že zůstane de facto vyloučenou lokalitou,“ uzavřel Radomír Nepil.

Autor:
zpět na článek