Stříbrné groše se vracejí domů. Poklad vypadl ve sklepě na majitele domu - regiony.impuls.cz

Stříbrné groše se vracejí domů. Poklad vypadl ve sklepě na majitele domu

  12:58
Poklad nevyčíslitelné hodnoty bude o nadcházejícím víkendu vystaven jen pár stovek metrů od místa, kde se našel – v říčanském muzeu. Za policejního doprovodu ho tam převezou z brandýského depozitu. Zájemci o třpyt stovky let starých mincí budou mít možnost jej vidět v sobotu a v neděli od 13 do 19 hodin.
Stříbrné groše se vracejí domů. Poklad vypadl ve sklepě na majitele domu | (3:13) | video: iDNES.tv

Nebýt rabujících husitů, mohl se říčanský měšťan těšit, jak si pořídí šest krav nebo starší roubenku. Veškerých rodinných úspor, které v malém hrnečku ukryl do sklepení svého domu, si však nikdy neužil. Na denní světlo se 348 pražských grošů dostalo až po téměř šesti stech letech, kdy doslova vypadly na nového majitele domu.

V létě 1420 husité dobyli říčanský hrad, který držel králi Zikmundovi věrný přítel Diviš. Nejspíš pod vlivem neblahých zvěstí o blížícím se husitském vojsku sestoupil majitel domu na říčanském náměstí do svého sklepa s hrnečkem přikrytým pokličkou. Pod ní se skrývaly pečlivě vyskládané stříbrné mince. Několikadenní pobyt Žižkových vojsk vedl ke zkáze městečka a ukryté mince zůstaly v zapomnění.

Nové muzeum Krkonoš velebí přírodu i tradiční řemesla, vstup vede přes „skálu“

Zda se příběh ve středověku skutečně odehrál takto, se zřejmě již nikdy nedozvíme. „Uložení pokladu však pravděpodobně souvisí s husitským obléháním Říčan, které vedl sám Jan Žižka, a s pobořením místního hradu. Poklad tak představuje hmatatelný doklad přelomových událostí říčanských dějin. Za tím, že se nám dochoval, navíc takřka jistě stojí násilná smrt jeho střadatele, který zřejmě zahynul při obléhání města, a tak si groše už prostě neměl kdo vyzvednout,“ řekl historik a kurátor výstavy Říčanského pokladu Radek Holodňák.

K pokladu vedla záliba

Až v 90. letech minulého století objevil groše při práci ve svém sklípku Jiří Škába. „Táta měl zálibu v budování nových a čištění starých sklepů pod naším domem. Když se jednou uvolnilo pár kamenů a ze zdi se na něj vyvalily mince, tak byl překvapený, ale příliš je nezkoumal a nechal je na místě. Až před pěti lety mi je připomněl a já se rozhodl, že je věnuji muzeu,“ vysvětlil syn objevitele pokladu Martin Škába.

Říčanský poklad

348 grošů králů Václava IV. a Karla IV. známých pod názvem Říčanský poklad si budou moci lidé prohlédnout v Muzeu v Říčanech 11. a 12. listopadu od 13 do 19 hodin. Muzeum k výstavě připravuje bohatý doprovodný program, při němž zájemci například zavítají do hlubin nejstarších říčanských sklepů.

Zmíněný sklep má podobu pozvolna klesající chodby s valenou klenbou postavenou z lomové břidlice. Tak se tehdy sklepy běžně stavěly, i když dnes bychom je spíše označili právě jen za chodbu. Ze stejného typu kamene byl přitom postaven i blízký říčanský hrad.

Odtud ostatně pramení pověsti, že všechny říčanské domy v jeho okolí byly postaveny z kamene jeho rozvalin. Samotný sklep Martina Škáby je podle historiků nejstarší známý v Říčanech a je možné, že pamatuje úplné počátky města ve 13. století.

Na mince dohlédne policie

Nález se stal takřka přes noc senzací. Odborníci v muzeu v Brandýse nad Labem totiž zjistili, že poklad tvoří 348 grošů králů Václava IV. a Karla IV. Důkladně je očistili a zrestaurovali a postupně začali rozplétat jejich tajemství.

„Za tuto částku si tehdejší lidé mohli koupit například šest krav, jednoho až dva koně nebo jednoduché venkovské stavení,“ podotkl Martin Hůrka, historik Oblastního muzea Praha-východ.

Výstavu doprovodí bohatý program včetně jedinečné exkurze do nejstarších podzemí na říčanském náměstí, jejichž historie sahá až do hlubokého středověku. Třeba i další staré sklepy čekají na odhalení podobného tajemství…

Galerie v Liberci představuje skryté poklady | (0:52) | video: iDNES.tv
Autor: