S námitkami proti výběru Subterry se na ÚOHS obrátily oba dva další soutěžící, tedy sdružení firem Porr, Vinci, Marti (PVM) a Strabag. Oběma dal úřad v jejich námitkách za pravdu. Jde přitom o zakázku za přibližně 30 miliard korun.
Svým pondělním rozhodnutím předseda úřadu Petr Mlsna potvrdil rozhodnutí první instance v případě námitky Strabagu. Dopravní podnik proto bude muset znovu vyhodnotit nabídky, přepočítat body a opětovně vybrat vítěze. Dnes to pro ČTK potvrdil vedoucí komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.
„Dopravní podnik hl. m. Prahy podle rozhodnutí ÚOHS nedodržel zásadu transparentnosti, a to v souvislosti s hodnocením nabídek. V rámci dílčího hodnoticího kritéria ‚Zkušenosti vybraných členů odborného personálu dodavatele‘ přidělil vybranému dodavateli body za zkušenost členů týmu (stavbyvedoucí a zástupce stavbyvedoucího), přestože v dokumentaci o zadávacím řízení nejsou doklady, na jejichž základě zadavatel mohl dojít k jednoznačnému závěru, že členové odborného personálu zadavatelem požadovanou zkušenost na tvrzených veřejných zakázkách skutečně získali,“ okomentoval ÚOHS své rozhodnutí.
Dále úřad konstatoval, že dopravní podnik nedodržel zásadu rovného zacházení, když v souvislosti s hodnocením nabídek Strabagu nevyzval k objasnění a doplnění informací či dokladů týkajících se zkušeností člena odborného personálu, zatímco Subterra tuto možnost opakovaně dostala.
Úřad v souvislosti s tendrem na druhou část metra D vede ješte dvě další řízení. Jedno obdobné o zrušení výběru Subterry na popud PVM a druhé o vyloučení PVM ze soutěže, kde ještě nepadlo ani prvoinstanční rozhodnutí.
Pro dopravní podnik nadále platí, že nesmí po dobu správních řízení vedených úřadem uzavřít smlouvu s žádným dodavatelem.
Sporným bodem jsou referenční zakázky
ÚOHS výběr Subterry odmítl už potřetí. Pouze tentokrát ale rozhodoval předseda Mlsna, tedy ve druhé instanci. Vůbec poprvé se navíc stalo, že rozhodl ohledně metra D v neprospěch dopravního podniku.
Sporným bodem, kolem kterého se točí veškeré námitky, jsou referenční zakázky, které mají dokázat zkušenosti budoucích stavitelů metra. ÚOHS dal nyní opět za pravdu stěžovatelům, že Subterra dostatečně v rámci tendru neprokázala, že tyto zkušenosti skutečně mají.
Metro D v nejistotě. ÚOHS zrušil výběr vítěze třicetimiliardového tendru![]() |
Poprvé tak rozhodl už loni v lednu. Následně dopravní podnik sice podal rozklad, poté ale výběr sám zrušil, protože údajně nebyl schopen sám reference ověřit až do požadovaných detailů. Krátce poté ale opět vybral Subterru, což v letošním roce shodil antimonopolní úřad v obou instancích.
Dopravní podnik totiž přidělil body třeba i za referenci, o které mu bylo i přímo řečeno, že ji nelze potvrdit. „K vašemu dotazu, v jakém období se pan Štefan I. účastnil realizace dané stavební práce, uvádíme, že pro značný časový odstup nelze požadovanou informaci spolehlivě zjistit,“ napsala dopravnímu podniku Správa železnic, která byla zadavatelem dané referenční zakázky.
Společnost Subterra s rozhodnutím nesouhlasí. „Se včerejším (pondělním) rozhodnutím předsedy ÚOHS, pokud jde o zrušené hodnocení nabídek, se neztotožňujeme. Naopak kvitujeme, že ÚOHS uznal splnění naší odborné kvalifikace. Za kvalitou nabídky si stojíme, cítíme se jí stále vázáni a jsme připraveni činit relevantní kroky v dalším průběhu soutěže, jež povedou k realizaci projektu, na který Pražané tak netrpělivě čekají,“ sdělil ČTK vedoucí jejího odboru obchodní politiky Jiří Nový.
Opozice viní Hřiba
Dopravní podnik tendr vyhlásil v červnu 2022, brzy tedy bude stavitele metra D vybírat už tři roky. Z průtahů viní opozice náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti).
„Další etapa metra D se zas o další roky opozdí. Vývoj Prahy se nejenže zastavil, ale doslova vrátil o několik let zpátky, to je neomluvitelné. Nejnovější rozhodnutí nespadlo z čistého nebe. Už před rokem a půl jsem na dozorčí radě vyzval náměstka Hřiba, ať se námitkami uchazečů zabývá, ať je nechá prozkoumat a DPP ať se dotazuje na detaily nabídek. Je to vždy rychlejší cesta, než když námitky přezkoumává antimonopolní úřad. DPP si ovšem pod vedením náměstka Hřiba stál za svým, “ komentuje předseda Prahy sobě a bývalý náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.
Hřib podotkl, že pondělní rozhodnutí není zásadní pro harmonogram výstavby metra D, protože ten se odvíjí primárně od řízení ÚOHS ohledně vyloučení PVM.
„Bohužel DPP i Pražané se v případě metra D stali obětí konkurenčního boje uchazečů. Je to asi vcelku pochopitelné, protože jde o velkou a prestižní zakázku, nicméně doufám, že k finálnímu rozhodnutí dojde co nejdříve,“ sděluje Hřib.
Stavba nové linky metra začala v roce 2022. Ve výstavbě je kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova a navazovat má úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory. Dále bude vybudována část z Nových Dvorů do Depa Písnice. Původní předpoklad dokončení byl rok 2029, kvůli sporům bude pravděpodobně posunut, a zprovoznění se tak předpokládá v roce 2031.