Kam v Praze na jaře? Zahrady a parky už zahájily sezonu - regiony.impuls.cz

Vrtbovská zahrada předvedla unikátní nasvícení. K návštěvě zvou i další

  13:20
Se začátkem dubna se po zimní odmlce veřejnosti otevřela řada pražských zahrad a parků. Jednou z nich je i malebná zahrada u Vrtbovského paláce na Malé Straně, která již tradičně se zahájením sezony nechala v úterý večer nasvítit své barokní sochy. V našem přehledu najdete i další místa, která lákají k návštěvě obzvláště na jaře.
Slavnostní nasvícení a barokní hudba. Vrtbovská zahrada odstartovala sezonu | (1:59) | video: iDNES.tv

„Jarní modrá obloha se postupně mění v tmavou, což v kombinaci s nasvícenými sochami vytváří hezký kontrast a výjimečnou atmosféru,“ popsala úterní večerní akci provozovatelka Vrtbovské zahrady Milada Hrabalová.

Prostory pyšnící se barokními uměleckými díly Matyáše Bernarda Brauna tu zpřístupnili mimo běžnou otevírací dobu, a zároveň tak zahájili turistickou sezonu, která trvá od dubna do října.

Stejně jako Vrtbovské zahrady se teď Pražanům i turistům otevírá i řada dalších zahrad a parků v hlavním městě. Návštěvníci si v nich tak mohou plně užívat rozkvétající jaro.

1 Jelení příkop

Jelení příkop. Pod statnou lípou proti Šternberskému paláci rád odpočíval prezident Masaryk, a tak požádal hradního architekta Josipa Plečnika, aby na místě zbudoval vyhlídku. Půlkruhová stavba nabízí pohled na areál Pražského hradu, Hradčany i na Petřín a dále na Loretu a také Černínský palác, kde sídlí ministerstvo zahraničí.

Se začátkem března otevírají správci přírodní rokli Jelení příkop. Dostupná bude vždy od 10.00 hodin dopoledne do soumraku. Za poklidnou procházkou se sem veřejnost může vydat třeba po prohlídce zpravidla rušného a turisty přeplněného Pražského hradu.

Podívejte se do Jeleního příkopu. Návštěvníky čeká náročný terén

2 Královská zahrada

Královská zahrada. Na horní hranici Chotkových sadů stojí Letohrádek královny Anny.

Původně renesanční areál se lidem zpřístupňuje vždy od začátku dubna. Ti, co sem zavítají, si mohou kromě královského letohrádku prohlédnout i fontány různých tvarů nebo pestře kvetoucí záhony.

3 Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada. Se svou rozlohou 14 tisíc metrů čtverečních je druhou největší pražskou zahradou hned po zahradách Pražského hradu.

Jen kousek od Jeleního příkopu mohou lidé přijít do parku, který nechal v 17. století spolu s přepychovým palácem postavit proslulý Albrecht z Valdštejna. Kromě vysokých keřů a fontán jsou hlavním lákadlem místní pávi.

Pestrobarevný král z Hradu. Karel vyštval ostatní pávy a stal se miláčkem turistů

4 Průhonická botanická zahrada

Oproti známému parku, který návštěvníky vítá po celý rok, se Průhonická botanická zahrada otevírá jen od dubna do září.

Areál pod správou Botanického ústavu české akademie věd se pyšní hlavně rozsáhlými sbírkami růží a kosatců, které jsou největší v České republice.

5 Botanická zahrada v Tróji

Botanická zahrada v pražské Troji

Ačkoli je otevřená po celý rok, od března do října prodlužuje největší pražská botanická zahrada svou otevírací dobu každý den o celé tři hodiny. Od devíti hodin ráno tu tak lidé můžou setrvat až do sedmé večer.

Stejné prodloužení otvírací doby platí i pro skleník Fata Morgana, který však má stejně jako v zimě zavřeno vždy v pondělí.

Nejkrásnější Praha z Jižních zahrad na Hradě | (1:38) | video: iDNES.cz
Autor: