Nové kulturní centrum Prahy 6. Opuštěný zámek Veleslavín si vypůjčí městská část

  12:40
Do barokního zámku Veleslavín v Praze 6 se lidé momentálně podívají jen při výjimečných událostech, pro veřejnost je totiž už roky zavřený. To chce nyní změnit městská část, která se s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dohodla na jeho výpůjčce. Plánuje z něj udělat kulturní centrum, a to už letos v létě. Nejprve ho však musí alespoň zčásti opravit.

Areál zámku Veleslavín v Praze 6. (10. listopadu 2022) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Dříve se jednalo o možné směně majetku mezi ÚZSVM a hlavním městem, která areál zámku zahrnovala. Na konci loňského roku však hlavní město ukončilo výpůjčku a veleslavínský areál předalo zpět státu. Na konci roku výpůjčku odmítla i městská část Praha 6.

Praha vymýšlí plán pro zámek hrůzy, barokní Veleslavín už roky chátrá

Ta však nakonec své rozhodnutí přehodnotila. „Začátkem května Praha 6 projevila zájem o uzavření výpůjčky, proto jí ÚZSVM 13. května 2024 zaslal návrh smlouvy o výpůjčce tohoto prázdného a pro stát nepotřebného areálu,“ uvedla Michaela Tesařová, tisková mluvčí ÚZSVM.

O nové výpůjčce pak v pondělí rozhodla Rada Prahy 6. Po schválení smlouvy oběma stranami dojde k předání areálu, který bude moci městská část využívat až do srpna příštího roku.

V případě, že by mezitím došlo k prodeji areálu, který ÚZSVM dál plánuje, může být délka výpůjčky kratší. Úřad momentálně připravuje transparentní výběrové řízení s elektronickou aukcí, cena památky byla loni vyčíslena na 523 milionů.

„Otevřít Veleslavínský zámek veřejnosti je jedna z programových priorit této koalice. Tato část Prahy 6 postrádá své přirozené centrum a zámecký areál tuto funkci může plnit,“ uvedl místostarosta městské části Petr Prokop. V zanedbaném areálu mají být po jeho částečné opravě kulturní akce, komunitní setkání nebo akce pro děti.

„Hledáme cesty a zvažujeme všechny možnosti, jak co nejvíce pomoci tomu, aby zámek plnil veřejné funkce a současně nebyl další cennou chátrající památkou na území hlavního města Prahy,“ řekl k plánům radnice Jakub Stárek, starosta Prahy 6.

Městská část chce areál zpřístupnit už během letošního léta. Ještě předtím musí chátrající zámek a jeho okolí upravit tak, aby bylo pro lidi bezpečné. Zároveň se bude podle mluvčího Prahy 6 Marka Zemana hledat dlouhodobé řešení, jak areál získat a smysluplně využít.

Hlavní město, které mělo dříve o areál také zájem, již o získání zámku neuvažuje. „Praha nemá zájem o krátkodobou výpůjčku, protože ta není žádným řešením. Vyjádřili jsme zájem o bezúplatný převod, a to vzhledem k tomu, že jde o památku a bude velmi nákladné ji uvést do provozuschopného stavu. ÚZSVM chce zámek nicméně prodat za více než 500 milionů, což z pohledu Prahy považujeme za ekonomicky nereálné,“ uvedl pražský radní pro majetek Adam Zábranský.

Doplnil, že jako alternativu magistrát navrhl dlouhodobou výpůjčku na desítky let. „Nicméně to ÚZSVM neumí, takže to nedopadlo,“ vysvětlil Zábranský.

V minulosti areál sloužil zdravotníkům

Zámek postavili kolem roku 1730 podle návrhu známého barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera (1689–1751). Ten kromě veleslavínského zámku v Praze navrhl také budovu Portheimka, Michnův letohrádek, budovu Invalidovny nebo několik kostelů.

Stavební úpravy areálu proběhly v 2. polovině 19. století a na počátku 20. století.

V zámku Veleslavín může být hospic nebo umělecká škola, říká starosta

Budova zámku je dvoupodlažní stavba v jihozápadní části areálu. Památkový katalog budovu popisuje jako členitou trojkřídlou stavbu zdobenou rizality, tedy výstupky, dvěma věžičkami a patrovými novobarokními přístavbami.

Kromě budovy zámku se v areálu nachází také dva pavilony, budova bývalé vrátnice, hospodářská budova, ale také bazén nebo kašna.

V péči úřadu je areál od roku 2015, předtím zámek vlastnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. V minulosti byl areál využívaný zdravotnickými zařízeními, to poslední ho využívalo do roku 2018. Zvažovaly se i varianty využít prostory zámku pro hospic, kulturní centrum nebo základní uměleckou školu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: