Podnikatelům se vyplatí utrácet za platební terminály, mnozí se jim i tak brání. - regiony.impuls.cz

Podnikatelům se vyplatí utrácet za platební terminály, mnozí se jim i tak brání.

  8:29
Česko chce platit bezhotovostně. Vyplývá to z průzkumů vydavatelů platebních karet i obchodníků. Tržby podniků, které přijímají vedle hotovosti i bezkontaktní platby, přitom rapidně rostou. Někteří přesto karty odmítají. Důvody mají často iracionální.

ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků říká, že nepřijímat v dnešní době bezhotovostní platby je nesmysl. Česko je totiž v podstatě velmocí platebních karet (na jednoho Čecha v současnosti připadá podle průzkumu společnosti Visa jedna celá a čtyři desetiny karty). Frčí i platby telefonem, nebo chytrými hodinkami. Kastner proto podnikatelům radí:

„Nekoukejte na své emoce, koukejte na čísla, hledejte si informace. Protože podle toho co nám říkají data, jsou bezhotovostní platby mnohonásobně výnosnější. A host – ať už je ve městě, nebo běhá po horách s rodinou – prostě nechce nosit hotovost, nechce platit hotově.“

Kastner je přesvědčený, že za nechuť některých restaurací, ale třeba i malých obchodů, k platbám kartou, může právě neznalost. Členka představenstva Komerční Banky Haubová Impulsu proto vysvětlila kolik - a za co přesně podnikatelé za bezhotovostní platby společnosti hradí.

„Cena transakce placené kartou je zhruba jedno procento z částky – tedy ze stokoruny to bude jedna koruna. Obchodníci zároveň platí měsíční paušál za propůjčený terminál, nebo platební aplikaci v mobilu – jedná se o částku ve stovkách korun.“

Podle průzkumu banky platí více než 65% Čechů raději bezkontaktně než v hotovosti. Argumenty podnikatelů, že nemají na poplatky za terminály, tak nedávají smysl. A to i proto, že na základě průzkumů Asociace malých a středních podniků roste zisk každého obchodníka, který umožní platbu kartou, běžně zhruba o 30%.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu:

Autor: Žofie Nováčková, Rádio Impuls