Situace v tuzemských lékárnách se liší regionálně. Podle Aleše Krebse by ale nikde neměla nastat situace, že by pacient zůstal bez léčby. „Pokud nějaký lék vypadne a je nedostatkový, tak většinu těch výpadků dokážeme řešit v lékárně tou takzvanou generickou substitucí. To znamená, že pacient dostane obdobný přípravek od jiného výrobce se stejnou účinnou látkou ve stejné lékové formě. Některé přípravky dokážeme v lékárnách pro pacienty i připravit.“
K problémům s dostupností přispívá i systém cen a úhrad nastavený na českém trhu. „Je velmi restriktivní. Snaží se stanovit ceny a úhrady léků na co možná nejnižší úroveň a celý ten mechanizmus vlastně neobsahuje žádnou valorizační doložku, která by podle nějakého parametru automaticky ceny a úhrady upravila,“ vysvětlil Krebs jednu z příčin problémů.
Podle šéfky Státního ústavu pro kontrolu léčiv někteří výrobci léků pohrozili tím, že pokud za přípravky nedostanou víc peněz, stáhnou je z českého trhu. Přímo Aleš Krebs ale informace o možnosti stažení konkrétních přípravků nemá. „Nemám žádné zprávy, že by se něco takového mělo stát.“
Poslechněte si celý rozhovor zde: