Politolog Petr Kanyok v souvislosti s českým předsednictvím příliš optimistický není. „Hlavním úkolem je řídit všechna jednání Rady EU. Je potřeba mít perfektně nastavenou logistiku a mít perfektně nachystané diplomaty. Já osobně se bojím toho, že ta logistika nebude zvládnutá. Že bude české předsednictví poddimenzované a čeští diplomaté nebudou dostatečně proškolení.“
Vít Dostál z asociace pro mezinárodní otázky přitom připomíná, že budou na stole velmi kontroverzní a palčivé otázky týkající se třeba zelené transformace a Green dealu. „Má nasměrovat unii ke snížení emisí a čeká je také celá řada nových nařízení k digitální transformaci. Pokračovat budou i jednání týkající se nového nastavení evropské migrační politiky.“
Česko bude plnit roli čestného vyjednavače a musí tak hledat mezi ostatními státy i institucemi unie kompromis. „Nebudeme muset představovat žádný svůj vyhraněný názor. Nejdůležitější je, aby noví ministři a ministryně byli velmi dobře seznámení s tím, co se na evropské úrovni děje a byli ochotní se učit,“ uvedl Dostál s tím, že se podle něj zatím na vedení Rady Evropské unie připravují jen lidé na úřednické úrovni. „Velkým problémem je politický nezájem, který byl patrný i z toho, jak se ministři a ministryně nepřipojovali na jednání rady, nejezdili tam, v podstatě na to kašlali. Jako kdyby počítali s tím, že jde o něco, čemu už se nemusí věnovat, protože jim teď končí mandát.“
Politolog Kaniok dále předpokládá, že naši zemi uškodí i současné nevěrohodné vystupování k některým tématům. „Když se třeba dočteme, že chceme odstraňovat bariéry, tak to nevypadá důvěryhodně, když si v tomto kontextu uvědomíme, že česká vláda jednala o tom, že by se zavedly kvóty na české potraviny, což jde do přímého rozporu s tím, co by chtěla v tom předsednictví dělat. A já tam vidím takových rozporů více.“
Poslechněte si reportáž ze záznamu: