Čeští sadaři nejsou schopní konkurovat ovoci z dovozu, které je levnější. Navíc se potýkají se zvýšeními náklady. I kvůli tomu letos očekávají pěstitelé úbytek zhruba deseti procent ovocných sadů. „A to proto, aby snížili svou produkci a stali se nezávislými na obchodních řetězcích. Cena, která je placená obchodními řetězci, je pro ně zcela nerentabilní. Chtějí se věnovat prodeji takzvaně ze dvora nebo na trzích,“ říká předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Zelenina zažívá obdobný příběh. Výkupní ceny tuzemských zemědělců stagnují, naopak u obchodníků rostou, říká předsedkyně zelinářské unie Monika Nebeská. „Je naprosto patrné, že stále více budeme závislí na dovozu. Bude více nejistá cena, dostupnost, zdravotní rizika, třeba při dovozu ze třetích zemí.“ Typickým příkladem je cibule, které bude potřeba do další letní sklizně dovézt zhruba 40 tisíc tun. „Bude hůř, protože podle nejnovějších zpráv od našich členů, dojde k dalšímu omezení pěstování zeleniny a bude to dopadat na střední a malé farmy. Je to škoda, protože my zeleninu pěstovat umíme, umíme ji pěstovat kvalitně, šetrně a bezpečně,“ dodává Nebeská.
Stát by podle ní měl aktivně například podpořit investice do výstavby skladů. To by umožnilo uchovat více kořenové zeleniny a zemědělci by ji tak mohli pěstovat na větší ploše.
Poslechněte si reportáž ze záznamu:
Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls