Za migrénu se stydí přes 60 % pacientů - regiony.impuls.cz

Za migrénu se stydí přes 60 % pacientů

  10:20
Drtivá většina společnosti totiž tuto nemoc znevažuje. Znepokojivá čísla ukázal mezinárodní průzkum. Účastnilo se ho i 500 Čechů.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Jak se lidem s migrénou žije, zjišťoval průzkum, který vedla předsedkyně pacientské organizace Migréna-help Rýza Blažejovská. Zúčastnilo se ho 7 520 lidí z devíti evropských zemí. Přesně 85 % dotázaných řeklo, že jejich okolí nemoc nebere vážně. V Česku tuto skutečnost potvrdilo dokonce 91 % osob. I kvůli tomu více než polovina pacientů svoji nemoc tají před rodinou, přáteli nebo zaměstnavatelem. K tomu se v České republice přiznalo 60 % všech respondentů. Kromě osobního života komplikuje migréna i přístup ke vzdělání nebo budování kariéry. To potvrdila i pacientka Karolína Petrušková, která s migrénami bojuje už přes 20 let. Migréna se jí poprvé spustila po maturitě a vracela se vždy po nějakém stresovém období. „Záchvaty byly asi jednou týdně, vždycky se daly do nějakého dne, který jsem měla nejvolnější. Migrény mívám v různých intervalech. Někdy mám třeba pár týdnů klid, a pak mám zase o to víc záchvatů,“ popisuje svoje obtíže Karolína. Její nemoc ji pokaždé naprosto vyřadí z běžného provozu. Proto je ráda, že má její zaměstnavatel pro ni pochopení a umožňuje jí pracovat z domova. V minulosti to tak ale nebylo. „Když jsem dřív před migrénou šla do práce, a přišel na mě záchvat v práci, tak bylo velice těžké dostat se ze zaměstnání domů. Urputné bolesti hlavy totiž vždy doprovází zvracení,“ říká Karolína Petrušková. Objevují se ale i další nepříjemnosti jako jsou poruchy vidění, přecitlivělost na hluk či světlo a další.

Podle neurologů je pro léčbu a prevenci migrény důležitá rychlá a správná diagnóza. S tou může lidem pomoci i zbrusu nová česká aplikace Migréna kompas. Pacientům umožňuje zaznamenat si jednotlivé záchvaty, jejich délku, intenzitu a užité léky. Kromě toho si může uživatel do aplikace zapsat i údaje o své životosprávě. Například informace o tom, kolik hodin spal, zda pil alkohol nebo jestli byl ve stresu. Což jsou faktory, které patří mezi časté spouštěče bolesti. Nová aplikace také poslouží jako pomocník při rozhovoru pacienta s ošetřujícím lékařem, který díky ní doporučí migrenikovi vhodnou léčbu.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls