Město zachránilo synagogu, interiér vznikal podle jediné dochované fotky

  10:50
Desítky let ji nikdo neudržoval. Synagoze z první poloviny 18. století v Budyni nad Ohří na Litoměřicku hrozilo zřícení. Zkázu odvrátilo město, které objekt koupilo a opravilo. Teď do něj chce vrátit život v podobě komorních koncertů nebo výstav.

„V roce 2009 byla synagoga prohlášena za kulturní památku, a protože jde také o nadregionálně významnou stavbu a je součástí naší památkové zóny, chtěli jsme ji zachránit,“ vysvětlil starosta Petr Kindl (KDU-ČSL).

Opravy stály 24 milionů korun a většinu pokryla dotace z takzvaných Norských fondů. Židovský svatostánek teď bude sloužit kulturním akcím a podívají se něj také turisté, kteří do městečka přijíždějí kvůli známému vodnímu hradu.

„Zařadíme ji do prohlídkových okruhů. Prohlídky budou s průvodcem, který návštěvníky seznámí s její historií. Konat se tu mohou také komorní koncerty, přednášky a bude zde stálá výstava o životě Židů v Budyni nad Ohří. Budou zde také krátkodobé výstavy o židovské komunitě nebo o Památníku Terezín. Cílem je, aby stavba ‚žila‘,“ popsal starosta.

Objekt město koupilo v roce 2008. Byl značně zdevastovaný. Svému náboženskému účelu totiž synagoga sloužila jen do druhé světové války, po nějakou dobu byla využívána jako skladiště. Hodně let se o ni ale vůbec nikdo nestaral a postupně chátrala. „Když jsme ji koupili, měla už velmi narušenou statiku,“ zmínil Kindl.

Opravy začaly před pěti lety. Jako první bylo nutné udělat statické zajištění, pak mohli nastoupit restaurátoři. Ti podle dobových dokumentů, kterých bylo jen pár, vrátili památce honosný vzhled. „Interiér navrhli podle jediné dochované fotografie,“ poznamenal Kindl. Fasádu se podařilo obnovit podle historické kresby.

Synagogu nacisté povolili uhasit, po letitém chátrání se otevírá veřejnosti

Z původního vybavení se nic nedochovalo. Oltář i výzdoba jsou nové. Stěny a strop zdobí krásné malby, které se podařilo odborníkům zrestaurovat. Obnovena byla i dámská galerie, která byla v polovině 50. let úplně odstraněna, vstupuje se na ni postranním vchodem.

V dalších letech se chce město pustit do rekonstrukce bývalého špýcharu, kde má vzniknout kulturní centrum. „První etapu bychom rádi zahájili ještě letos. Další práce se budou odvíjet od dotačních možností,“ sdělil Kindl.