iDNES.cz

VIDEO: S přípravou odstřelu pumy pomáhá pyrotechnikům i virtuální 3D model

  11:20,  aktualizováno  18:28
Pyrotechnici dál připravují řízený odstřel letecké pumy z druhé světové války v chemičce u Litvínova, který provedou nejdřív v pátek odpoledne. Termín však přizpůsobí také počasí. V plánování příprav, rozestavění pytlů s pískem či předpokladu snížení škod jim pomáhá rovněž virtuální 3D model či drony.

Vzhledem k ničivé síle pumy vytvořili během příprav odpalu pyrotechnici ve spolupráci s hasiči na počítači speciální 3D model, který napomáhá při plánování stavby „sarkofágu“ neboli ochranné schránky při výbuchu. I díky němu si mohou představit a předpovědět, jaké účinky a jakými směry včetně střepin bude odpal pumy mít.

„Předem určenými postupy se budou snažit pyrotechnici utlumit nejen tlakovou vlnu nad povrchem země, ale také střepinový účinek, stavební úlomky a v neposlední řadě také seismickou vlnu, která se šíří pod povrchem. To vše by mohlo napáchat veliké škody,“ avizovali policisté.

„S největší pravděpodobností pumu odpálíme v pátek odpoledne. Jestli to bude skutečně odpoledne, záleží na klimatických podmínkách a dalších okolnostech,“ uvedl Jiří Frei, náměstek ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR.

Společně s 3D modelem zapojili pyrotechnici i speciální drony, kterými celé okolí monitorují. Právě díky speciálnímu zajištění okolí mluvčí policie Irena Pilařová uvedla, že obyvatelé okolních obcí výbuch neohrozí.

V úterý po 13. hodině pyrotechnici prohlédli okolí pumy magnetometrem, aby zjistili, jestli pod zemí není další vojenská munice. „Neobjevili jsme nic, jenom malé součástky. Po vyhodnocení jsme zjistili, že to není žádný druh munice,“ uvedl Frei.

Pumu odpálí deset statečných, sarkofág z písku bude mít pět metrů

Už v úterý odpoledne také pyrotechnici upravili terén kolem pumy tak, aby se nemohla zvrhnout. „Puma je stabilizovaná, kvůli bezpečnosti jsme nad ní postavili přístřešek z dřevěných hranolů. To je nutné bezpečnostní opatření, aby v případě, že nám něco při stavbě sarkofágu spadne, to nedopadlo na pumu,“ doplnil Jiří Frei.

Pyrotechnici v úterý večer začali v bezprostřední blízkosti pumy se stavbou sarkofágu, kdy položili první vrstvu tzv. big-bagů, tedy velkých vaků naplněných pískem. Dnes od rána pokládají další vrstvy. Celkem jich na sebe navrší pět nebo šest.

Na místě i v těsné blízkosti nálezu pracují pouze v pracovních rukavicích a v přilbě. „Žádný speciální oblek, který by pyrotechniky ochránil a zachytil tlakovou vlnu a střepinový účinek, nebyl do dnešního dne vyroben,“ uvedla Pilařová. Hasiči přivezli 11 speciálních strojů, mezi kterými jsou cisternové stříkačky či vyprošťovací automobily.

Společnost Orlen Unipetrol po nálezu pumy před týdnem zastavila výrobu v sousední rafinerii. Kvůli tomu přišla o suroviny petrochemická část závodu, proto firma v pátek ráno zahájila také útlum etylenové jednotky. V areálu zůstává minimum zaměstnanců, kteří dohlížejí na utlumené výrobní technologie.

Ochranné pásmo je nyní 1500 metrů, při řízeném odpalu se zvětší na dva kilometry. Neprůjezdné budou přilehlé komunikace, řidiči nebudou moct jezdit po hlavní silnici mezi Mostem a Litvínovem, nepojede tudy ani MHD. Evakuováni budou všichni pracovníci chemičky. Čas odpalu by chtěli pyrotechnici směřovat na odpoledne, aby pak mohli ještě vše za dobrého světla zkontrolovat, dodala mluvčí.

Autoři: ,
zpět na článek