Ženě odumřela kůstka v zápěstí, novou jí vytiskli z titanu na 3D tiskárně

  16:08
Výjimečnou operaci za sebou mají lékaři z chomutovské nemocnice. Třiadvacetileté pacientce nahradili odumřelou zápěstní kůstku implantátem vytištěným na 3D tiskárně. Díky zákroku s využitím nejnovějších technologií se může mladá žena opět bez bolestí věnovat každodenním aktivitám.

Ruka pacientky po voperování implantátu. | foto: Krajská zdravotní

Za pokročilým postižením zápěstní kůstky pacientky stála takzvaná avaskulární nekróza Morbus Kienböck. Ta způsobuje odumírání jedné z kostí ruky a může se projevovat chronickými bolestmi a ztrátou funkce zápěstí. V důsledku toho je pak omezena funkce celé ruky.

Zatím nejrozšířenější léčbou tohoto stavu v pokročilém stadiu je konzervativní léčba fixací, která spočívá ve znehybnění zápěstí, a také dlouhodobé užívání léků na bolest. V případě, že tato léčba není účinná, přistupují lékaři i k chirurgickému zákroku. Pacientovi může být odstraněna odumřelá kost a případně i okolní části zápěstí. Taková operace sice do značné míry řeší bolesti, zároveň však vede také k omezení funkce ruky.

Lékaři z chomutovského Centra pro plánovanou chirurgii ruky a nohy při léčbě pacientky přistoupili k zatím unikátnímu zákroku, v jehož průběhu ženě voperovali náhradní zápěstní kůstku.

Implantát pochází ze 3D tiskárny a je vyroben z titanového prachu. Při jeho přípravě posloužila jako vzor kost z pacientčiny druhé, zdravé ruky. Po operaci čekalo ženu ještě několik týdnů nepohodlí se sádrovou dlahou a následně také s ortézou. Poté prošla rehabilitacemi a nyní je již zcela bez bolestí.

„Došlo u ní k obnově pohybu zápěstí, byť ne v plném rozsahu. Toto zlepšení jí pak dovoluje lépe a bezbolestně vykonávat každodenní aktivity,“ popisuje Jiří Jurča, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Chomutov.

1. srpna 2017

Autor: