„Inspirací pro nás byl pražský student Jan Faltus a říkali jsme si, proč to nezkusit i v Ústí nad Labem,“ řekl za Ústecké čističe Ondřej Thor.
Záštitu nad projektem převzala Severočeská vědecká knihovna. Ochranné pomůcky, pytle nebo rukavice poskytuje město. Knihovna funguje zároveň jako koordinační a distribuční centrum.
„Než se týmy pustí do práce, musí projít školením bezpečnosti práce. V knihovně také dostanou všechny potřebné pomůcky,“ přibližuje Thor.
Systém je nastaven tak, že dobrovolníci přicházejí v předem stanovených časech, aby se nepotkávali, vezmou si potřebné pomůcky a s koordinátorem se domluví na lokalitě, kde budou pracovat.
„V knihovně je v provozu okénko kavárny Knihomolka, kde týmům nabídneme čaj nebo kávu jako poděkování za práci pro naše město,“ řekl Thor.
První dvoučlenné týmy vybavené ochrannými a dezinfekčními prostředky vyrazily do ulic minulý týden.
„Jeden člen týmu je zástupce uskupení Čističi, druhý je dobrovolník, který se přihlásil na naši výzvu zveřejněnou na sociálních sítích,“ zmínil Thor.
Dezinfekci rizikových míst se Čističi chtějí věnovat, dokud riziko nákazy nepomine. Poté se znovu vrátí k pravidelnému sobotnímu úklidu vybraných lokalit ve městě, s nímž začali už v loňském roce.