iDNES.cz

Lidé jsou slabí, ale tolik se nedusí, říká primář o nové variantě covidu

  8:56
Nemocnice v Ústeckém kraji evidují velký zájem o očkování proti covidu. Lékaři upozorňují, že staré vakcíny a staré protilátky už nechrání. Zároveň doporučují kombinované očkování, tedy i proti chřipce. V regionu momentálně leží dva nemocní na JIP.

Jenom jeden den v týdnu, konkrétně v úterý od 7 do 18 hodin, je od začátku října otevřené očkovací centrum v ústecké Masarykově nemocnici. Lidé se tady mohou nechat naočkovat jak proti covidu, tak proti chřipce. „Očkovací centrum má být takovou zálohou a doplňkem sítě praktických lékařů. Chtěli jsme vyjít vstříc lidem, kteří nemají praktika, nebo ten jejich neočkuje,“ říká Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

Zájem o očkování je velký, od začátku měsíce si do centra přišly pro některou z dávek téměř dvě tisícovky lidí. Proti covidu se nechalo naočkovat necelých 1 200 zájemců, vakcín proti chřipce zdravotníci „píchli“ 755. „Doporučujeme kombinované očkování na covid i na chřipku, je to účinné a lidé ušetří jednu cestu k lékaři,“ uvedl Dlouhý.

„Covid je na vzestupu a očekáváme, že dominantní bude do konce roku. Chřipka se zatím prakticky nevyskytuje. Stejně jako v předchozích letech nastoupí v prosinci, vrcholit pak bude v lednu a v únoru,“ poznamenal primář s tím, že v posledních třech týdnech muselo být na infekčním oddělení hospitalizováno 12 pacientů s covidem, z toho dva jsou kvůli vážnému stavu umístěni na jednotce intenzivní péče. „Hospitalizovaní jsou převážně senioři, jejich průměrný věk je 78 let,“ přiblížil Dlouhý.

Covid dál sílí a zabíjí. Za necelých pět let vymřelo středně velké město

Podle údajů ministerstva zdravotnictví byl v kraji od pondělí do čtvrtka prokázán covid u více než tří stovek lidí, ale toto číslo o ničem nevypovídá, protože lidé onemocnění nikam hlásit nemusejí, prostě se z něj dostanou sami.

Současnou vlnu nákazy covidem způsobují novější varianty omikronu. „Lidé jsou celkově unaveni, slabí, mají horečku, rýmu, kašel. U této varianty není u pacientů takový nedostatek dechu, nedusí se tolik jako v případě předchozích variant a nemusí být napojováni na dýchací přístroje,“ popsal Pavel Dlouhý.

Lidé by se podle něj neměli spoléhat na ochranu po očkování, které v minulosti absolvovali. „Když byl někdo očkován před třemi lety proti čínské variantě, tak už dneska nemá žádnou ochranu. Není dobré se spoléhat na předchozí dávky a ani se vyšetřovat na protilátky. Mohou to být protilátky proti čínské variantě, které nás už nechrání,“ upozornil primář.

Seniorům, kteří jsou ohroženou skupinou a covid prodělali, doporučuje, aby se nechali naočkovat tři měsíce po prodělané infekci. „U mladých zdravých lidí, kteří covid měli, ale nemají žádné jiné choroby, ochranu mají, není proto potřeba se nutně očkovat,“ zmínil Dlouhý.

Kromě centra v ústecké Masarykově nemocnici se mohou zájemci nechat naočkovat u svého praktického lékaře. „Očkování proti covidu i chřipce by měli poskytovat všichni praktičtí lékaři,“ uvedl Pavel Dlouhý.

Na antivaxerku? Lékaře nadzvedlo pozvání na Csákovou, vedení připomněli covid

Že ne všichni proti covidu očkují, dokazuje i zájem o vakcínu v očkovacím centru nemocnice v Kadani. „Zájem je velký, pacientů chodí opravdu hodně. Pro covidovou vakcínu si každý pátek přijde kolem dvou stovek lidí. Lidé mohou přijít bez objednání. Očkujeme i proti chřipce, ale zájemců o očkování proti covidu je víc. Většinou jsou to starší lidé, mladí sice chodí také, ale lidé ve věku nad 65 let převažují,“ sdělila Patricie Kotalíková, vedoucí lékařka kadaňského vakcinačního centra.

Podle ní je to způsobeno tím, že se lidé proti chřipce nechali naočkovat u svého praktického lékaře a do centra si přijdou pro dávku proti covidu.

zpět na článek