EU podpořila těžbu lithia na Cínovci, zařadila ji mezi strategické projekty - regiony.impuls.cz

EU podpořila těžbu lithia na Cínovci, zařadila ji mezi strategické projekty

  14:26,  aktualizováno  14:26
Zásoby lithia na Cínovci jsou podle vládního rozhodnutí ložiskem strategického významu. A zelenou dostal projekt těžby a zpracování lithia odsud i v Evropské unii, zařadila ho mezi strategické těžební projekty v rámci nařízení o kritických surovinách.

Průzkumný vrt v Cínovci | foto: Geomet

Cílem zmíněného nařízení je, aby do roku 2030 bylo například 10 procent roční spotřeby strategických surovin vytěženo v EU a 40 procent také zpracováno.

„Rozhodnutí Evropské komise vítáme, potvrzuje to, že těžba lithia na Cínovci má důležitý význam pro Česko i celou Evropskou unii,“ uvedl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva skupiny ČEZ, která je většinovým vlastníkem firmy Geomet – právě ta má lithium na Cínovci těžit a zpracovávat.

Lithium je podle něj strategickou surovinou. „Česko ji potřebuje k naplnění cílů v oblastech surovinové a energetické bezpečnosti, rozvoje automobilového průmyslu i již probíhající transformace uhelných regionů v centra moderní energetiky,“ dodal Cyrani s tím, že se lithiový projekt stává nejen českou, ale i evropskou prioritou.

Ať je lanovka níž. Kraj a obce zasypaly resort výhradami kvůli těžbě lithia

Zařazení na strategický seznam EU podle něj přináší českému lithiovému projektu řadu výhod, kdy například usnadní financování nebo zefektivní povolovací procesy. Má také možnost získat podporu nejen od finančních institucí EU, zajímavý prý bude rovněž pro soukromé investory.

Kdy a jestli vůbec se i přes podporu EU těžit začne, záleží na schválení procesu EIA, tedy posouzení jeho vlivu na životní prostředí, který aktuálně probíhá na ministerstvu životního prostředí. Připomínky k záměru těžby má nejen kraj, ale i obce, ležící v okolí plánovaného dolu – jde o Újezdeček, Krupku, Košťany nebo Dubí.

Kromě požadavků na důkladné posouzení vlivu záměru na zvýšenou hlučnost nebo prašnost upozorňují v zaslaných připomínkách také na narušení krajinného rázu Krušných hor. Těžaři totiž plánují rudu vytěženou na Cínovci přepravovat pásovým dopravníkem nebo lanovkou k překladišti v obci Újezdeček nedaleko Teplic a odtud po železnici do zpracovatelského závodu na místě bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov u Chomutova.

„Požadujeme také dopravní studie nebo studie zabývající se vlivem na sociální dopady v lokalitě. Chceme vědět, jestli je dostatečný počet míst ve školkách a školách pro děti zaměstnanců, kteří budou v dole pracovat. Zajímá nás také, kde budou bydlet. Všichni si uvědomujeme, že asi nejsme schopní projekt úplně zastavit, že se těžit bude. Proto je potřeba udělat maximum pro obyvatele, kterých se těžba dotkne,“ poznamenal starosta Košťan na Teplicku Tomáš Sváda (Naše Košťany a Střelná).

Asi 1800 pracovních míst

Hotová zatím není ani studie proveditelnosti. „Dokončení studie očekáváme v průběhu tohoto roku. Až poté dokážeme definitivně rozhodnout o budoucnosti projektu,“ přiblížil Roman Gazdík, mluvčí společnosti ČEZ s tím, že produkce českého lithia je jedním z nejvýznamnějších transformačních projektů v Ústeckém kraji.

„Očekáváme, že přinese přibližně 1 800 pracovních míst, kde se budou moci uplatnit mimo jiné zaměstnanci končících uhelných elektráren a dolů,“ nastínil Gazdík.

Kromě těžby lithia na Cínovci, který je nejbohatším ložiskem v Evropě s odhadovanými třemi procenty světových zásob, se mezi strategické projekty EU zařadil i projekt na využití manganu ze starých hald po starší těžbě nedaleko Chvaletic v Polabí.