iDNES.cz

Stovky lidí na Teplicku jsou bez pitné vody, po silných deštích ji zakalil jíl

  14:12
Lidé z Hrobčic, Měrunic a několika dalších obcí v okolí musí už několik dní pro pitnou vodu k přistavené cisterně. Nedávné vydatné dešťové srážky uvolnily jílovité částice v prameništích a vodu obyvatelům devíti obcí na Teplicku zakalily a znečistily.

„Mikrobiologická kvalita pitné vody se zhoršovala už během víkendu. Navýšili jsme proto dávkování chlornanu sodného, ale nestačilo to. Po rozborech odebraných vzorků jsme preventivně vyhlásili vodu za nepitnou,“ popsala událost Iveta Kardianová, mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.

Vodohospodáři museli vodu ze dvou vodojemů, které obce zásobují, vypustit. Aktuálně probíhá vymývání a dezinfekce, musí se ale také vyčistit vodovodní trubky vedoucí do jednotlivých domů, protože v nich ještě mohla zůstat zakalená voda.

„Vodu z řadů odpustíme, po vyčištění vodojemu znovu odebereme vzorky,“ doplnila Iveta Kardianová s tím, že vzorky vody zajistí na několika místech a dokud nebudu rozbory v pořádku, zůstane voda preventivně nepitná. „Voda z kohoutku se teď dá použit pouze jako užitková, na pití nebo na vaření určitě ne,“ upozornila Kardianová.

Podle starostky Hrobčic Jany Syslové nemá dodávku pitné vody z vodovodního řadu zajištěno kolem 1 700 obyvatel. „Doporučujeme lidem, aby měli zásoby balené vody, v každé obci také stojí cisterna s pitnou vodou. Jenom si pro ni lidé musí dojít,“ sdělila starostka.

Na podobné situace jsou místní podle ankety MF DNES v obcích připraveni, lahve balené pitné vody má většina z nich doma. „Zásoby balené pitné vody mám pořád. U cisterny jsem zatím nebyla,“ poznamenala například Jana Pokorná z Hrobčic.

Úplně hnědá voda

„Voda z kohoutku byla tentokrát úplně hnědá, proto jsme kontaktovali vodohospodáře. Dneska už vypadá docela normálně,“ uvedla ve středu dopoledne paní Ivana, která také bydlí v Hrobčicích. K cisterně postavené u autobusové zastávky to má z domu kousek, většinou je u ní sama. „Myslím, že moc lidí k ní nechodí. Kdo bydlí na kraji obce, má to sem daleko, nebo si musí dojet autem,“ uvedla.

Poprvé si s kanystrem přijel dnes k cisterně pan Milan z Mrzlic. O tom, že není voda z kohoutku pitná, nevěděl a používali ji až do pondělí. „Volal jsem na vodárnu, kde mi řekli, že vodu nesmíme pít ani po převaření. Proto jsem přijel k cisterně,“ vysvětlil.

„Podle informací z vodárny se v ní nemůžeme ani mýt. Prý jestli máme citlivou pokožku, tak ani mytí nedoporučují,“ dodal.

Pražce visí „ve vzduchu“. Kvůli sesunutému náspu pod tratí nejezdí vlaky

Podle mluvčí vodohospodářů Ivety Kardianové budou cisterny v obcích stát, dokud nebudou rozbory vody v pořádku. Na kolik vodohospodáře vyjde přistavení náhradních cisteren s pitnou vodou a čištění vodojemů, zatím není možné odhadnout. „Nevíme, jak dlouho bude opatření trvat,“ uvedla Kardianová.

„Záleží na počasí, pokud nepřijdou další přívalové srážky, věřím, že se nám podaří dodávky pitné vody co nejdříve obnovit,“ dodala.

A právě přívalové deště jsou hlášeny i na čtvrtek.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek