Město chce zpět cennosti odvezené komunisty, současný vlastník se vydání brání

  9:30
Kadani chybí tisíce cenných historických předmětů spjatých například s dějinami samosprávy města. Jde třeba o obrazy kadaňských starostů či takzvaný Želinský oltář z počátku 16. století. Nikdo je neukradl, vlastní je chomutovské muzeum, kam byly převezeny za socialismu. A to je vydat nechce.

Klášter je sídlem městského muzea v Kadani. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Kadaňská muzejní historie sahá do 19. století. V 70. letech minulého století tamní muzeum, jako řadu dalších malých institucí v zemi, komunistický režim zrušil. Kadaňské sbírky čítající několik tisíc předmětů byly z města odvezeny.

Kadaň chce část svých exponátů zpět, aby se s nimi mohla pochlubit návštěvníkům města. Jedná se o zhruba stovku předmětů. Město by je vystavilo mimo jiné i v nedávno opravených muzejních prostorech. Se žádostí se radnice obrátila na Ústecký kraj, který je zřizovatelem Oblastního muzea v Chomutově.

„Naše muzeum je po pětadvacetileté existenci po znovuobnovení fungování dostatečně připravené na to, aby se staralo o kadaňské dědictví,“ uvedl starosta Kadaně Jan Losenický (ODS) s tím, že jednání o návratu předmětů začal už v minulém volebním období neformálně jeho předchůdce Jiří Kulhánek. Letos Kadaňští zaslali na kraj oficiální žádost, schválenou zastupitelstvem, o převedení části sbírky.

Podle náměstka hejtmana pro kulturu Jiřího Řeháka (Spojenci pro kraj) by se z historického i etického hlediska měly předměty do Kadaně vrátit. K tomu ale zřejmě nedojde.

„Jedinou právně zodpovědnou osobou za současnou chomutovskou sbírku i podle ministerstva kultury je paní ředitelka muzea, která se v souladu se zákonem obává, že ztrátou některých sbírkových předmětů by byla narušena hodnota chomutovské sbírky, za kterou odpovídá. Z tohoto důvodu jí nemůže Ústecký kraj převedení předmětů přikázat, i když je na tom politická shoda,“ uvedl Řehák.

Chomutov: Reálná je pouze zápůjčka

„Tento krok by sbírku jako celek nenahraditelným způsobem znehodnotil. Za padesát let se ukotvily v chomutovské sbírce a navazují na ně další věci. Ve chvíli, kdy některé věci vyjmete, vzniknou tam bílá místa, která jsou nezaplnitelná,“ vysvětlila ředitelka chomutovského muzea Markéta Prontekerová. U řady předmětů navíc chybí předávací protokoly ze 70. let, a bylo by tak složité právně doložit, které předměty z Kadaně pocházejí.

Řešením patové situace by mohla být dlouhodobá zápůjčka požadovaných předmětů do kadaňského muzea. „Tomu se vůbec nebráníme,“ podotkla Prontekerová s tím, že obě muzea spolupracují na zápůjčkách dlouhodobě.

To ale kadaňská radnice nechce, vedení města si přeje sbírky z Chomutova přemístit do svého vlastnictví. Podle Petra Liebschera z kadaňského muzea Kadani náleží až dva tisíce historických předmětů. „Jde třeba o barokní obrazy z františkánského kláštera, obrazy kadaňských starostů či tzv. Želinský oltář z počátku 16. století,“ zmínil.

Chomutov chce ve věži na náměstí novou expozici, otevření plánuje za tři roky

Předměty by do Kadaně podle něj přilákaly více turistů než do Chomutova. „Měly by být vystavovány v místě, odkud pocházejí, kde vznikly či pro které byly vytvořeny,“ dodal.

Kadaň má velký zájem třeba o rychtářský meč z období 15. a 17. století, historický nábytek či cechovní předměty.

Obdobnou záležitost řeší Ústecký kraj také mezi Oblastním muzeem v Lounech, které je krajskou příspěvkovou organizací, a městským Regionálním muzeem K. A. Polánka v Žatci. Lounské muzeum si nárokuje takzvaný Domoušický poklad, který tvoří mimo jiné soubor pozlacených opaskových kování zřejmě z 8. století. Je uložen ve sbírkách v Žatci. Podle slov Řeháka jednání o jeho dalším osudu ještě neskončila.

3. května 2024