Výroba porcelánu v Klášterci nad Ohří skončila, firma hledá kupce pro závod

  6:30
Opuštěná vrátnice a na okně prodejny s porcelánem parte s černým srdcem a roky 1794–2024, připomínající vznik a konec klášterecké porcelánky. Po loňském zastavení výroby přišel nyní definitivní konec závodu. O zaměstnání přišly desítky lidí. Nad dalším osudem velkého průmyslového areálu se vznáší otazník.

Klášterecká porcelánka byla založena v roce 1794. Nejvýznamnější období zažila po polovině 19. století, kdy zde vznikaly reprezentativní soupravy. V roce 1968 se provoz přestěhoval na okraj města do nového závodu. V minulých letech vedení podniku výrobu utlumovalo, ale závod se přesto držel a čekal na lepší časy. Ty nepřišly. Letošní 230. výročí tady už nikdo neoslaví.

„Závod v Klášterci nad Ohří definitivně končí. Na skladu máme ještě nějaký porcelán, který je postupně vyskladňován. Zůstalo tam asi osm lidí, se kterými se nyní finančně vypořádáváme,“ uvedl generální ředitel Thun 1794 Vlastimil Argman.

O práci tak přišlo posledních bezmála šedesát lidí. Podle starosty města Štefana Drozda (STAN) někteří našli uplatnění v příspěvkových městských organizacích. Veškerá výrobní technologie je už pryč. Skončila i návštěvnická expozice Holky z porcelánu a porcelánová školička, kde mohly děti proniknout do způsobu výroby. V brzké době zřejmě skončí i firemní obchod. „Zatím zůstává otevřený, a to dokud děvčata nevyprodají zásoby,“ poznamenal Argmann.

Co bude s kláštereckým areál dál, není v tuto chvíli jasné. Společnost pro něj hledá kupce či nájemce.

Prvovýrobu bílého porcelánu v Klášterci nad Ohří firma zastavila už loni na podzim. Po těžkém covidovém období, kdy ztratila velký podíl zakázek, přišla další rána v podobě skokového nárůstu energií a také nejistota na světových trzích. „Jak se výroba snižovala, tak byly prostory využívané pro výrobu ze třiceti až čtyřiceti procent. Provoz začal být nerentabilní,“ vysvětlil Argmann.

Společnost s vedením v Nové Roli na Karlovarsku chtěla v Klášterci udržet alespoň provoz dekorací, pálení a balení polotovarů. „V případě, že by se poptávka opět zvedla, byla možnost znovu výrobu obnovit. Ale to se nestalo,“ pokrčil rameny Argmann.

Pro něj osobně je uzavření kláštereckého závodu velmi hořké. „Přišel jsem sem za tatínkem, který závod stavěl. Já ho zavírám. Je to pro mě osobně strašné,“ podotkl s tím, že jiná možnost nebyla. Společnost se v době po covidu podle Argmana snažila získat podporu od státu, což se jí nepodařilo.

Firma Thun 1794 porcelán vyrábí už jen v závodech Lesov a Nová Role, kde je součástí fabriky také návštěvnické centrum. „Výrobu tady udržíme, propouštění neřešíme, ale je to o přežívání. Čekáme na lepší časy,“ doplnil Argman.