Kniha obsahuje na 130 fotografií a je rozdělena do čtyř částí. První obsahuje černobílé snímky Loun, druhá barevné snímky města, třetí kolorované snímky a čtvrtá černobílé snímky Lounska.
„Kniha je plná fascinujících snímků zaniklých míst Loun a Lounska. Zachycuje proměnu krajiny a města v průběhu času. Díky těmto fotografiím si uvědomujeme, jak obrovská proměna proběhla,“ uvedl Martin Vostřel z muzea.
Vodil měšťany na kopec a tam je fotil, teď snímky po sto letech ožívají![]() |
Fotografie Karla Goszlera ležely dlouhá desetiletí v zapomnění. Zhruba před šesti lety však Oblastní muzeum Louny získalo od Goszlerova vnuka téměř 400 dochovaných skleněných destiček se světlocitlivou vrstvou, na které umělec fotil. Muzeum snímky převedlo do digitální podoby a následně některé vystavilo. Výstava potrvá ještě zhruba rok, pak ji nahradí jiná.
Nedávno pak muzeum získalo další cenný přírůstek – ještě přibližně 70 Goszlerových skleněných fotografických desek z období let 1900 až 1920. „Desky nám daroval pan Svatopluk Goszler (vnuk Karla Goszlera), jehož dcera je objevila při stěhování,“ přiblížil Vostřel.
Snímky ukazují Louny a jejich okolí v době před první světovou válkou a nabízejí fascinující pohled do minulosti. Soubor obsahuje nejen pohledy na město, ale i portréty místních obyvatel.
Skleněné desky jsou i po více než sto letech ve výborném stavu, a to i díky tomu, že byly uloženy v původních krabičkách a papírových sáčcích. Díky zdigitalizování snímků je pak možné celou sbírku snadno prohlížet.
Kromě knihy vznikl už loni také dokumentární film, který prostřednictvím Goszlerova objektivu ukazuje staré Louny a jejich okolí. Režíroval ho Josef Císařovský. Publikace i film jsou k dostání v lounském muzeu.