Lhůta uplynula, v Litvínově začíná příprava řízeného odpalu pumy

  13:02
Ve 13 hodin uplynula lhůta 144 hodin, v níž bylo největší riziko, že by mohla explodovat téměř čtvrttunová letecká puma z 2. světové války nalezená minulý týden v areálu chemičky v Záluží u Litvínova. Bombu se speciálním chemickým časovačem, která je stále mimořádně nebezpečná, nyní začali pyrotechnici připravovat na řízený odpal. Prohledají okolí, jestli pod povrchem není další munice, a pak kolem pumy postaví pětimetrový pískový sarkofág.

„Že uplynulo 144 hodin od nálezu pumy na nebezpečnosti situace nic nemění. Výbuch může nastat kdykoliv i po uplynutí této doby,“ říká Jiří Frei, náměstek ředitele Pyrotechnické služby Policie České republiky.

„Teď začneme pracovat na tom, abychom pumu stabilizovali a maximálně eliminovali rizika. Začneme připravovat sarkofág kolem pumy a začnou další přípravné práce k řízenému odstřelu,“ přibližuje náměstek.

Než ale stavba sarkofágu začne, je nutné okolí nálezu prohlédnout magnetometrem, s tím už pyrotechnici vyrazili do terénu. „To je zařízení, které je schopné do určité hloubky odhalit, jestli se pod zemí nenachází nějaký kov, případně jak je velký,“ popisuje plán na dnešní odpoledne Frei.

Pumu odpálí deset statečných, sarkofág z písku bude mít pět metrů

Pokud by puma ať už řízeným, či neřízeným výbuchem způsobila explozi další munice skryté pod povrchem v okolí, byla by to tragédie. A další pumy z druhé světové války v lokalitě být mohou, na chemičku v Záluží mířilo celkem 17 náletů britských a amerických bombardérů od května 1944 do března 1945.

Mimořádná opatrnost pyrotechniků je bezpochyby na místě. Při odpalu podobných pum s chemickým časovačem zemřeli v nedávné minulosti v Německu tři jejich kolegové.

Hledání další nevybuchlé munice

Kontrolovat magnetometrem budou pyrotechnici prostor kolem nalezené pumy. „Je to nezbytné opatření. Když se za druhé světové války bombardovalo, tak plošně. Chceme vyloučit, že je někde v blízkém okolí další nevybuchlá munice a zabránit tak řetězové reakci,“ vysvětluje náměstek s tím, že pokud bude terén „čistý“, mohou pokračovat práce na přípravě řízeného odpalu pumy. V opačném případě by se musela nalezená munice nejdříve zlikvidovat.

Letecké pumy likvidují pyrotechnici bez ochrany. Stejně by nepomohla

K místu nálezu pumy v jihovýchodní části dnešní rafinerie Orlen se poté vypraví pyrotechnici s lopatou a rýčem, jejich úkolem bude upravit okolní terén tak, aby mohla být bomba bezpečně odstřelena ženijní municí. Nebudou mít na sobě speciální obleky, podle zkušených pyrotechniků by jim totiž žádný ochranný „skafandr“ v případě výbuchu nebyl nic platný.

„U pumy budeme zasahovat v minimálním potřebném počtu. Kvůli vysokému nebezpečí budeme na místě sami obsluhovat i hasičskou techniku. Jak bude potřeba terén kolem pumy upravit, zjistíme teprve až se k ní přiblížíme,“ vysvětlil Jiří Frei.

Výbuch utlumí pískový sarkofág

Po průzkumu magnetometrem přijde na řadu stavba ochranného sarkofágu kolem nevybuchlé pumy. Na místo je potřeba navézt čtyři stovky jednokubíkových vaků naplněných pískem. Na výšku bude mít sarkofág zhruba pět metrů, jeho šířka bude nejblíže k pumě až šest metrů. O kus dál pak pyrotechnici vystaví další písečnou barikádu. Pokud to bude nutné, pytle s pískem umístí i na další místa v areálu.

Pyrotechnici: Bombu z Litvínova známe jen ze školení. Bagr ji možná odjistil

„Při samotném výbuchu dojde k ohromnému rozhozu zeminy a písku. Abychom eliminovali rozlet střepin, písek tam být musí, aby pochytal střepiny. Je to obrovská ničivá síla a je možné, že na budovách vzniknou nějaké škody,“ vysvětluje náměstek Frei.

Aby se likvidace nemusela přerušovat, bude se na místě střídat celá pyrotechnická komise, tedy deset nejzkušenějších pyrotechniků.

Když se neobjeví žádné komplikace, je řízený odpal naplánovaný na čtvrtek, nebo pátek. Kvůli bezpečnosti se na nezbytně nutnou dobu zavře silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem pro veškerou dopravu. Zastaven bude i provoz na železnici a tramvajová doprava v okolí areálu chemičky. Ochranné pásmo je nyní 1 500 metrů, při řízeném odpalu se zvětší.

Litvínovští: Na bomby jsme zvyklí, nebojíme se

Lidé, kteří žijí v okolí litvínovské chemičky, se výbuchu bomby – ať už samovolného, nebo řízeného – většinou nebojí. Někteří dokonce říkají, že už jsou na exploze starých válečných bomb zvyklí. Prý je nerozhází ani mimořádně nebezpečná puma s chemickým časovačem, jejíž likvidaci nyní pyrotechnici připravují.

„Nebojíme se! Obkládají to pískem, tak se nic nestane. Tady už toho bouchlo! Tohle nebude větší rána než ty předchozí,“ říká muž, který s kamarády sedí na lavičce v centru Litvínova.

„Strach nemáme,“ přizvukuje jeho kamarád. „Nás to nezasáhne. Udělá to rachot jenom do jednoho a půl kilometru, tady uprostřed města jsme v bezpečí. Tahle bomba je malá, tady jsme zvyklí na větší,“ dodává.

Silácké názory však nesdílí seniorka na vedlejší lavičce. „Kdyby to bouchlo, tak jde Most i Litvínov do kytek. Ale oni to nějak zabetonujou a bude pokoj. Utéct bychom nestihli, to jsem si jistá. Že tu je nevybuchlá bomba, nám přišlo od města esemeskou,“ popisuje paní Anna.

Ať už místní o bombě uvažují jakkoli, všichni oslovení věří pyrotechnikům, že situaci zvládnou. Lidé vědí také o tom, že česká policie spolupracuje se zahraničními kolegy. „Přijede nějaký pyrotechnik z Německa. Tam s tím mají zkušenosti, protože Angličané na ně za války nasypali spoustu takovýhle bomb,“ vypráví pan Karel.

Ze strachu se zbláznil

Že letecké pumy mají obrovskou sílu, Litvínovští zažili už mockrát. „Táta, který za války pracoval v chemičce, mi vyprávěl, jakou ty bomby měly sílu a co dokázaly napáchat. Při náletu to zasáhlo kryt a bouchlo to tam. Když pak po náletu šli na pomoc lidem v krytu a otevřeli ho, vypadl na ně chlap, který se z té obrovské šlupky a strachu, co při tom zažil, úplně zbláznil. Bunkr se nahnul a chlap to nervově nevydržel,“ vzpomíná paní Romana.

Také ona sama se při práci v chemičce setkala s nevybuchlou pumou. „Zažila jsem, jak z jedné staré rezavé cisterny vytékal benzin. Jak se ní hnulo, najednou se před cisternou objevila křidélka, která mívají bomby na ocase. A nedovedete si představit, jaký nastal hukot. Všichni utíkali jako o život,“ popisuje zkušenost, kterou si prý bude pamatovat hodně dlouho.

Řada Litvínovských je také přesvědčena, že nevybuchlých pum je v okolí ještě hodně. „Tady nahoře v lese, tam je bomb,“ ukazuje pan Josef. „Za války to tam prý letci odhazovali, aby toho neměli tolik.“

Někteří si dokonce myslí, že v chemičce hrozí výbuch více pum. „Těch bomb je tam určitě víc. Říkají nám sice jenom o jedné, ale ve skutečnosti jich tam je několik, to my víme. Ale nebojíme se, nějak to dopadne,“ uvažuje pan Mirek.

Autoři: ,