U sochy sovětského vojáka zazněla jména lidí zabitých při okupaci v roce 1968

  16:20
U pomníku nazvaného Čest a sláva Sovětské armádě v Jiráskových sadech v Litoměřicích se ve středu večer konalo setkání občanů, které svolala Iniciativa za odstranění sochy sovětského okupanta. Organizátoři shromáždění, kterého se účastnilo na sedm desítek lidí, u pomníku vztyčili kříž se jmény lidí usmrcených při okupaci v roce 1968.

„Setkání na 21. srpen jsme svolali, protože jsme chtěli připomenout 137 usmrcených československých občanů, kteří zahynuli v roce 1968 důsledkem činnosti vojenských invazních jednotek,“ říká člen Iniciativy za odstranění sochy sovětského okupanta Zdeněk Paclík.

Vedle uctění památky zemřelých čtením jejich jmen organizátoři také připomenuli dva konkrétní příběhy zastřelených nevinných lidí.

Vzpomenuli také na 425 československých občanů, kteří zahynuli od 21. srpna 1968 do 27. června 1991 v souvislosti se sovětskou okupací, a na další statisíce lidí, jejichž životy zničilo šikanování a diskriminace v době totalitního režimu.

Letošního setkání se účastnilo na sedm desítek lidí, což je více než minulý rok. „Loni jsme dělali akcí více, čímž se účast možná rozdrobila. Letos jsme se soustředili pouze na tuto akci, tak asi proto na ni přišlo tolik lidí. Jsme rádi, že jich přišlo hodně, protože následkem dlouhotrvající ruské války na Ukrajině se lidé stávají stále více apatičtí,“ míní Paclík.

Socha vojáka v Jiráskových sadech nazvaná Čest a sláva Sovětské armádě byla odhalena 3. května 1975 u příležitosti 30. výročí osvobození Československa, zároveň měla oslavovat tehdejší přátelství československého a sovětského lidu.

„Setkání na 21. srpen jsme svolali, protože jsme chtěli připomenout 137 usmrcených československých občanů, kteří zahynuli v roce 1968 důsledkem činnosti vojenských invazních jednotek, říká člen Iniciativy za odstranění sochy sovětského okupanta Zdeněk Paclík.

„Socha byla vztyčena v sedmém roce okupace naší země právě Sovětskou armádou. Pomník sloužil komunistickému vedení v Litoměřicích jako kulisa k povinným hromadným akcím oslavujících komunismus, který je dle zákona 198/1993 Sb. označen jako protiprávní, zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný režim,“ vysvětlil Paclík.

„Stávající torzo pomníku dodnes zůstává ostudnou připomínkou loajality tehdejšího normalizačního režimu k okupační moci a jeho zastánci manipulují s historickým povědomím litoměřických občanů stejně jako před padesáti lety,“ podotkl Paclík.

Iniciativa za odstranění sochy sovětského okupanta proto usiluje o to, aby toto dílo v parku nadále nebylo. Začátkem roku aktivisté předali vedení Litoměřic petici, která odstranění tohoto artefaktu požaduje.

„Většina zastupitelů se v únoru postavila za odstranění pomníku a za vypsání výběrového řízení na novou podobu této lokality. Na červnovém zasedání zastupitelstvo oponentní petici KSČM a SPD pouze vzalo na vědomí a svůj názor na odstranění pomníku nezměnilo,“ popisuje Paclík s tím, že velkou většinou zastupitelstva odhlasovaná usnesení iniciativa uvítala a při plnění připravovaného záměru městu nabídla spolupráci.