Nebudou peníze na investice, hrozí Lovosicím kvůli sporu o daň pro Lovochemii - regiony.impuls.cz

Nebudou peníze na investice, hrozí Lovosicím kvůli sporu o daň pro Lovochemii

  13:10,  aktualizováno  13:10
Až 50 milionů korun může letos chybět v rozpočtu radnice v Lovosicích. Jde o peníze, které měly do obecní kasy zaplatit vybrané firmy ve městě kvůli vyšší dani z nemovitosti. Jedna z nich, Lovochemie, se však kvůli tomu obrátila na soud. A zatímco krajský dal firmě za pravdu, Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti města a věc kraji vrátil.

Společnost Lovochemie ze skupiny Agrofert je největším výrobcem hnojiv v České republice. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle opatření obecné povahy schváleného lovosickým zastupitelstvem v červnu loňského roku se koeficient pro výpočet daně zvýšil z původní hodnoty dva na čtyři pro podniky, které nejvíce zatěžují životní prostředí ve městě.

Se zvýšením poplatku však nesouhlasila firma Lovochemie z koncernu Agrofert a ke krajskému soudu podala žalobu, ve které poukazuje, že se zvýšením daně pouze pro některé společnosti radnice postupovala diskriminačně. Soud rozhodl, že město nemělo koeficient daně z nemovitosti pro průmyslové podniky zvýšit opatřením obecné povahy, ale vyhláškou, a zastupiteli schválené opatření je neplatné.

Chemičky v Lovosicích nemusí platit vyšší daně. Nebude na investice, říká město

Podle mluvčího koncernu Agrofert Pavla Heřmanského město účelově překročilo své pravomoci. „Jako soukromá firma podnikající v souladu se zákonem nemůžeme platit daň bez zákonného opodstatnění, jak se tomu stalo u předpisu daně splatné v roce 2025. Zde město Lovosice účelově překročilo své pravomoci, a proto jsme využili svého práva a obrátili se na soud, který nám dal za pravdu,“ uvedl v zaslaném vyjádření.

Krajský soud toto opatření prohlásil za nicotné s odůvodněním, že bylo vydáno na základě platného, ale dosud neúčinného zákona,“ popsal rozhodnutí krajského soudu starosta Lovosic Vojtěch Krejčí (Pro Lovosice). „Tento krok jsme učinili na základě novely zákona o dani z nemovitých věcí, která nabyla platnosti už v loňském roce, avšak její účinnost byla stanovena až od 1. ledna letošního roku,“ dodal starosta s tím, že při zpracování a schvalování opatření postupovali přesně podle pokynů od finanční správy.

Podle ministerstva financí mohla města koeficient daně z nemovitosti zvyšovat jak obecně závaznou vyhláškou, tak opatřením obecné povahy pro konkrétně vymezené nemovité věci.

Možná odklad víceúčelového hřiště

Vedení města s rozhodnutím krajského soudu nesouhlasilo a podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. „Naší stížnosti soud vyhověl a rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem zrušil. Případ se nyní vrací zpátky ke krajskému soudu k dalšímu projednání,“ řekl starosta s tím, že Nejvyšší správní soud konstatoval, že krajský soud pochybil, když opatření označil za nicotné.

„Nyní věříme, že krajský soud pečlivě posoudí zákonnost opatření a umožní nám realizovat naše záměry v souladu s platnými předpisy,“ dodal.

Obě strany teď čekají, jak krajský soud rozhodne. Může se stát, že to znovu bude v neprospěch města. „Jednání zatím nebylo nařízeno, nechceme proto předjímat, jak soud rozhodne,“ poznamenal Krejčí. Sdílnější nebyl ani mluvčí Agrofertu. „Vždy respektujeme rozhodnutí soudu a dílčí průběh řízení nebudeme komentovat,“ uvedl Heřmanský.

Pokud by Lovosice peníze z navýšení daně z nemovitosti nezískaly, odloží naplánované investiční akce, protože na ně nebudou mít dostatek financí.

„Budeme muset udělat rozpočtové opatření, s těmito prostředky jsme při sestavování rozpočtu na letošní rok počítali,“ popsal starosta s tím, že na rok 2025 mělo město naplánované investice za zhruba 60 milionů korun. Minimálně o rok by se muselo odložit třeba vybudování multifunkčního hřiště pro volnočasové aktivity či zvelebení zámecké zahrady.