Do rezervace spadá i zátoka tvořená slepým ramenem řeky a přirozeně utvářené náplavové ostrovy v korytu Labe.
„České středohoří si většina lidí spojuje s kopcovitou stepní krajinou, ale nová přírodní rezervace je úplně jiným typem biotopu. Jeho rozloha je zhruba dvacet hektarů a zcela bez zásahů člověka tu rostou převážně vrby a topoly černé. Některé stromy jsou staré více než sto let a mají mohutné pokroucené kmeny. Mrtvé dřevo se stává domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub, včetně těch vzácných,“ popisuje František Budský z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR.
Píšťanský luh leží na okraji Chráněné krajinné oblasti České středohoří a je součástí rozsáhlé evropsky významné lokality Porta Bohemica. Území nebyla v minulosti věnována větší pozornost a vlivem jisté odlehlosti nebylo výrazně zatíženo ani rekreačně. Špatná přístupnost místa umožnila samovolný rozvoj porostu s vysokou biologickou hodnotou.
„Labe si tu částečně uchovalo svou dynamiku a luh pravidelně zaplavuje. Ve srovnání s jinými úseky je toto území jednou z posledních částí dolního toku Labe, která zůstala přírodě blízkou,“ doplňuje Budský.
Izolovaný poloostrov, na němž se přírodní rezervace rozkládá, vznikl po ukončení těžby štěrkopísku u Píšťan a vytvoření Žernoseckého jezera v 50. a 60. letech minulého století. Unikl stavebnímu využití, a zdejší příroda se tak mohla samovolně obnovovat bez větších lidských zásahů. Dnes je zde díky tomu lužní les jedinečný v celém regionu.
Z malůvky byl rázem návrh CHKO, vadí starostům z Krušnohoří. Pozvali ministra![]() |
„V Píšťanském luhu máme doložen výskyt 585 druhů motýlů a více než 600 druhů brouků. To je na tak malou plochu velmi vysoké číslo, které dokazuje význam tohoto území. Díky vhodným podmínkám tady hnízdí mnoho druhů ptáků, například ledňáček říční, morčák velký nebo slavík obecný. Tůně ke svému rozmnožování využívá ropucha zelená. U štěrkových ostrovů se vytírají ohrožené druhy ryb, jako je parma obecná a podoustev říční. Cestu si sem našel i bobr evropský,“ přibližuje zoolog Pavel Moravec.
O vznik přírodní rezervace usilovala AOPK od roku 2020.
V rezervaci je zakázáno vysazovat dřeviny a odklízet mrtvé dřevo, aplikovat průmyslová hnojiva a také zde bivakovat či přespávat.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz