Když bude jasná noc a zazáří měsíc, zdvihněte oči k obloze a uvidíte zářící kruh.
„Jde o takzvaný halový jev, který podobně můžeme pozorovat také u Slunce. V případě Měsíce vzniká tento jev v období okolo úplňku, kdy je záření Měsíce dostatečné silné. Zároveň musí být v atmosféře přítomna řídká oblaka tvořená ledovými krystalky, na kterých dochází k lomu světla,“ uvádí Martin Stráník ze Solární a ozónové observatoře Českého hydrometeorologického ústavu.
Výsledkem je podle něj kruhový prstenec v úhlové vzdálenosti 22 stupňů. „Můžeme předpokládat, že v následujících nocích bude šance tento jev opět pozorovat,“ dodává.
Snímky s pěkným a nezvyklým světlem plní sociální sítě měst v Podkrušnohoří od neděle. A lidé si ze světelné show dělají i legraci, baví se třeba příletem mimozemšťanů. „Uf! Oni jsou fakt tady. Koukám se na noční oblohu a ta fantazie prostě jede. No jo no… Když on ten halový jev zní totiž taaaak strašně nudně,“ napsala třeba paní Reny Mužik.
„Díky kruhu bylo vidět parádně i souhvězdí Orionu,“ přidala se další obdivovatelka noční oblohy.
Halový jev není extrémně vzácný, například právě z Krušných hor a Krušnohoří ho mohli lidé takto jasně pozorovat při únorovém úplňku v roce 2023.
6. března 2023 |