Varhaníci jezdí do Terezína rádi, říká organizátorka festivalu - regiony.impuls.cz

Varhaníci jezdí do Terezína rádi, říká organizátorka festivalu

  7:08
Majestátní romantické varhany v empírovém vojenském kostele v Terezíně na konci léta rozezní hudební festival, který už deset let pořádá varhanice Michaela Fišerová. Na vzácný historický nástroj přijíždějí koncertovat domácí i zahraniční muzikanti zvučných jmen. První koncert zazní dnes večer.
Varhaníci jezdí do „zapadlého“ Terezína rádi, říká organizátorka festivalu | (1:44) | video: iDNES.tv

Pořádat varhanní festival na malém městě není jednoduché, ale pro člověka, který varhany miluje a chce, aby je milovali i druzí, to není překážkou, jak dokazuje Michaela Fišerová.

Už deset let pořádáte Terezínský varhanní festival, který zve české i zahraniční hvězdy varhanní interpretace. Co vás k tomu přivedlo?
K myšlence na pořádání hudebního festivalu mne přivedl zdejší úžasný nástroj. Varhany v terezínském kostele pochází z dílny bratří Riegrů a byly postaveny v roce 1898. Nástroj je zajímavý tím, že si zachoval autentickou barvu zvuku té doby. Díky tomu můžeme posluchačům zprostředkovat zvukový hudební zážitek, jaký mohli slyšet návštěvníci kostela před téměř sto třiceti lety.

Jak se varhanní festival v malém městě etabloval?
Festival si už své posluchače našel a posluchači si našli svůj festival. Lidé se sem na koncerty nejen rádi vrací, ale přicházejí i další milovníci varhan ze vzdálenějších míst.

Nedochází vám po deseti letech dech?
Dech nám vůbec nedochází, protože máme stále další a další nápady. Navíc přichází nová generace mladých skvělých varhaníků, takže se nebojím, že bychom neměli z čeho vybírat. Dokonce se nám sami ozývají muzikanti z jiných zemí, že by v Terezíně chtěli koncertovat.

Michaela Fišerová

  • rodačka z Litoměřic
  • nyní žije v Terezíně
  • 49 let
  • vystudovala Pražskou konzervatoř
  • učí hru na varhany na Základní umělecké škole v Litoměřicích

Máte ještě sílu shánět finance a bojovat s úředním šimlem?
Shánět finance nám nikdy nešlo. (smích) Ale umíme dobře hospodařit a jsme šetrní. Festival se daří organizovat díky podpoře přátel a mecenášů. Podporuje nás samozřejmě i město Terezín, které nám pomáhá s údržbou tohoto vzácného nástroje a s jeho každoročním laděním.

Mohla byste krátce představit vzácné terezínské varhany?
Varhany v kostele Vzkříšení Páně v Terezíně jsou nástrojem s romantickou dispozicí, která umožňuje využít veliké množství různých barevných zvukových kombinací od těch nejtišších hlasů až po mohutné burácející pleno, kdy obrovská síla zvuku varhan hřmí celým prostorem kostela. Tyto zvukové možnosti jsou pro varhaníky vítaným zdrojem inspirace pro různé improvizační skladby. Vedle toho se prostor zdejšího kostela vyznačuje výtečnou akustikou, která umožňuje až osmisekundový dozvuk.

Terezínský festival ale představuje i další varhany, které?
Návštěvníkům festivalu v posledních letech představujeme také varhany v kostele sv. Vojtěcha v Počaplech, což je obec, která spadá pod Terezín. Počapelské dvoumanuálové varhany patří k menším, ale zajímavým nástrojům. Pocházejí z dílny varhanáře Heinricha Schiffnera, který tady v okolí postavil mnoho nástrojů. Tento se podařilo zrestaurovat, aby byl schopen koncertní činnosti.

Jaké hvězdy festivalu vás nejvíce oslovily?
Vybrat ze třiceti jmen není jednoduché, ale krásný koncert tady měl známý organolog Pavel Černý nebo mezinárodně oceňovaný varhanní improvizátor Jaroslav Tůma. Ráda vzpomínám i na mladší hvězdy, třeba na Alfreda Habermana, na varhaníka katedrály sv. Víta v Praze Ondřeje Valentu nebo ukrajinskou varhanici Tatianu Tishchenko.

Terezínský varhanní festival

4. září 20 hodin – Terezín – Katta

18. září 18 hodin – Počaply – Jiřina Marešová

25. září 18 hodin – Terezín – Varhan Orchestrovič Bauer

Pozn.: vstupné stojí na každý ze tří koncertů 100 korun

Jak se vám daří shánět varhaníky zvučných jmen do „zapadlého“ Terezína?
Zapadlý Terezín už má své jméno a varhaníci ví, že tu je krásný nástroj. Pro varhaníky je prestiž, když na tyto varhany mohou koncertovat. Terezínský nástroj je velice inspirativní a navíc díky pravidelné údržbě je i výborném koncertním stavu a každý si na něj velice rád zahraje.

Letos vystoupí „bosá varhanice“ Katta nebo Varhan Orchestrovič Bauer. Mohla byste je čtenářům přiblížit?
Katta je lehce alternativní varhanice a patří k našich největším propagátorům varhan. Je proslulá netradičními aranžemi svých koncertů spojených především s hraním naboso, osobitým zpěvem, videoprojekcí a hrou světel. Zde vystoupí s vokálně instrumentálním autorským programem nazvaným Vox organi. Varhan Orchestrovič Bauer je světoznámý hudební skladatel a varhaník. Na koncertu v Terezíně bude improvizovat na témata ze své filmové tvorby. Chystá i překvapení, o kterém nám zatím ještě nic neprozradil.