Běž pryč, spílali na schůzi odpůrci větrníků šéfovi jejich propagátorů

  16:30
V kulturním domě v Mšeném-lázních na Litoměřicku bylo ve čtvrtek večer dusno kvůli větrným elektrárnám. Na setkání svolané místními odpůrci dorazili i propagátoři větrné energie. Příští víkend budou lidé o výstavbě obřích stožárů hlasovat v obecním referendu.

Setkání uspořádali místní, kteří si stěžují, že je vedení obce dostatečně neinformuje o přínosech a rizicích obřích větrníků, které by se mohly v obci stavět.

K lidem promluvil i starosta obce, v jejíž blízkosti větrné elektrárny už stojí. „V sousední obci, tedy 1,2 kilometru od nás, máme od roku 2009 dvě elektrárny o výšce 126 metrů. Jsou obrovské a hyzdí krajinu, vrtule neustále kmitají a svítí. Lopatky na koncích dosahují rychlosti až 210 kilometrů v hodině,“ popsal Aleš Bořil, starosta Brzkova na Jihlavsku.

Podle Bořilových slov pracují větrné elektrárny zejména v noci a především v létě při otevřených oknech svým hukotem narušují spánek. Upozornil také na zkušenosti tamních včelařů, kteří vypozorovali, že včelstva v blízkosti větrníků ztrácejí orientaci, a proto do této lokality přestala létat. „V okolí obce méně prší, ale častěji bývají kroupy,“ zmínil a všem doporučil, aby si udělali výlet k větrným elektrárnám a pobyli v jejich blízkosti několik hodin.

Předseda spolku Říp Vítězslav Novák je přesvědčen, že stožáry nenávratně zohyzdí krajinu. „Neumím si představit dvěstěmetrová monstra v blízkosti hory Říp,“ uvedl.

Chceme přece svítit a topit, argumentoval zastánce

Elektrickou energii z obnovitelných zdrojů hájil předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček. Drtivá většina posluchačů ho ale nechtěla poslouchat. Ozývaly se hlasy „Běž pryč!“ či „Nechceme tě tu!“. Když odpovídal na jejich dotazy, smáli se mu a desítky lidí dokonce opustily sál. „Vy jste ovlivněni, ale já vám nelžu,“ reagoval Janeček.

Na podporu větrných elektráren se přihlásil místní zemědělec Antonín Štěpanovský. „Budu u toho bydlet, budu to vidět, budu u toho žít. Nevadí mi to! Všichni přece chceme topit, svítit, volat, jezdit a používat internet. Proto si myslím, že je důležité, abychom tu měli nějaký zdroj ekologické energie,“ míní.

Svolavatelé setkání pozvali také energetického analytika Vladimíra Vlka z Roudnice. Ten připomněl, že již před patnácti lety v Mšeném-lázních byl záměr zbudovat dvě větrné elektrárny, ale k výstavbě nedošlo. „Současný nápad postavit čtrnáct obrovských věží nemá obdoby,“ prohlásil.

Kolem obce Mšené-lázně začali před časem kroužit investoři. „Byli tu čtyři investoři. Mimo jiné Pražská energetika, zajímal se také ČEZ a byla tu i firma Meridian Nová energie. S žádnou firmou nechceme jako obec uzavřít smlouvu, nechceme být podílníky, ale chceme, aby zde došlo k investování,“ uvedl radní Josef Bíža (ODS) a dodal: „Když tu rodina Tomanovic postavila cukrovar, tak se tato obec zvedla o 300 až 400 lidí. Jde nám o rozvoj obce, nic jiného.“