iDNES.cz

Opravovaný dolní jez v Kadani vydal vzácnou minci i ozdobný špendlík

  6:00
Archeologové našli v Kadani, kde se na řece Ohři opravuje jez, šestikrejcar z roku 1800, zlatý špendlík, základy staveb z první poloviny 19. století a keramiku z 16. století. Záchranný výzkum, který v minulých dnech provedl Ústav archeologické památkové péče, se odehrával v lokalitě, kde se staví nový rybí přechod.

Původní dřevěný jez vedl k říčnímu ostrovu Písečná hlava. Vzdutou vodu přiváděl k mlýnskému náhonu tzv. Českého neboli Steinkopfova mlýna. Proti mlýnu se na ostrově v minulosti nacházel areál menších mlýnských staveb, z nichž některé byly také opatřeny vodními koly.

„První sondy a průběh skrývky nejprve naznačovaly, že vše bylo při stavbě betonového jezu v 60. letech 20. století zničeno. Poté nám však stavebníci oznámili nález pozůstatků staré ochranné zdi a postupně se podařilo nalézt i základy všech dalších staveb areálu. Stály zde nepochybně již kolem roku 1842 a v druhé polovině 19. století byly přestavovány,“ uvedl vedoucí výzkumu Kryštof Derner.

Archeologové našli dřevěné kůly a vodorovně uložené trámy, mezi nimiž se podařilo rozlišit tři různé konstrukce, které leží v rozdílné hloubce. Celkem našli a popsali 143 dřev. Přesnou dataci těchto konstrukcí umožní dendrochronologie. „Podle unikátního vzorce sledu širokých a úzkých letokruhů u odebraných vzorků dřev může být přesně určen rok smýcení (pokácení – pozn. red.) dřeva,“ přiblížil Derner.

Podle něj se jedná o nejrozsáhlejší podobný výzkum v Kadani. „Nejzajímavějšími nálezy tzv. hmotné kultury je šestikrejcar Františka II. z roku 1800 a zlatý špendlík. Ten byl patrně původně nošen jako ozdobná součást honosného oděvu,“ poznamenal Derner.

Rekonstrukce 108 metrů dlouhého jezu začala letos na jaře. Nyní se dělá v jeho levé části. Probíhají bourací práce původního jezu a výstavba základů pro nový rybí přechod. „Do konce roku máme dokončit dvě pětiny z celého jezu. Starou betonovou konstrukci vybouráme a postavíme novou, vydržet musí sto let,“ zmínil stavbyvedoucí Antonín Macík.

V příštím roce se bude pokračovat na zbývající části jezu. Vše má být hotové do ledna roku 2026. Náklady jsou vyčísleny na 77 milionů korun bez DPH, investorem je Povodí Ohře

Autor:
zpět na článek