Oblíbené tuningové srazy na letišti u Loun letos budou, stát je nakonec povolil - regiony.impuls.cz

Oblíbené tuningové srazy na letišti u Loun letos budou, stát je nakonec povolil

  8:38,  aktualizováno  8:38
Oblíbený tuningový sraz CarWars z letiště v Panenském Týnci nezmizí. Tedy alespoň prozatím. Ministerstvo dopravy, které je vlastníkem areálu, letošní termíny nakonec posvětilo. Ještě před pár dny to přitom vypadalo, že motoristické akce na „Panenčáku“, jak tuneři letišti říkají, po více než dvaceti letech skončí.

Tuningový sraz Car Wars Panenský Týnec, srpen 2013 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Pořadatel CarWars minulý týden na sociálních sítích oznámil, že musí zrušit květnový sraz a že pro srpnový hledá novou lokaci, protože ministerstvo dopravy mu plochu už nepronajme kvůli tomu, že preferuje výhradně letecký provoz. Teď je tedy všechno jinak.

„Před několika dny jsme se setkali se zástupci odboru civilního letectví ministerstva dopravy a dopadlo to naprosto úžasně. Srazy letos budou,“ oznámil Martin Krátký ze Sportovního motoristického klubu CarWars, který za tuningovými srazy stojí.

Stát chce zarazit oblíbené tuningové srazy na letišti, motoristé se bouří

První letošní setkání je naplánováno na víkend 16. až 18. května, další se má na letišti uskutečnit v létě.

Ministerstvo potvrdilo, že po schůzce s organizátory předběžně přislíbilo umožnění konání srazů pro rok 2025. „Dále můžeme potvrdit, že evidujeme i žádost zapsaného spolku Nevidomí za volantem ČR, kterou jsme již dříve rovněž přislíbili povolit, aby i naši nevidomí fanoušci automobilového sportu měli možnost si bezpečně vyzkoušet řízení skutečného vozidla,“ uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.

Ministerstvo dopravy si nicméně ponechává právo individuálně posuzovat každou další žádost o neletecké využití letištní plochy, přičemž bude brát v úvahu charakter a rozsah konkrétní akce. „Platí náš dlouhodobý postoj, že primárním účelem využití letiště je a má být vzlet a přistání letadel, tedy letecký provoz. Jakékoliv jiné akce v principu znamenají uzavření letiště pro veškerý letecký provoz, což omezuje jeho primární využití,“ zopakoval dřívější stanovisko Jemelka.

Za záchranu srazů v Panenském Týnci se postavila široká veřejnost i řada institucí. „Podpořili nás obce v okolí letiště, dokonce i hejtman Ústeckého kraje, skvělé vyjádření jsme měli také od Autoklubu ČR či Úřadu pro civilní letectví,“ vyjmenoval Krátký.

Pořadatel měl i silnou podporu fanoušků, kteří v internetové petici během několika dní shromáždili téměř 11 tisíc podpisů.