Ze zabahněného a zarostlého koryta rybníka pracovníci od začátku prosince, kdy obnova začala, odstranili keře a větve a vytěžili odtud 1 200 tun zeminy. Dno nádrže se tím značně prohloubilo, po napuštění bude maximální hloubka vody 4,5 metru.
Zeminu nechalo město otestovat na toxicitu, přítomnost těžkých kovů či organických a ropných látky. „Výsledky ukázaly, že vše odpovídá normám a není nutno vytěženou zeminu odvážet na skládku, což by revitalizaci rybníka značně prodražilo,“ říká Pavel Gryndler, vedoucí litoměřického odboru životního prostředí. Zeminu tak může město dále využít.
Vedle vyčištění nádrže pracovníci také upravili břehové porosty a hráz a obnovili výpust.
„Jsem rád, že se vytěžení sedimentů a další práce na břehu a na hrázi povedlo udělat v zimním období, což bylo maximálně šetrné vůči přírodě. A navíc se nám díky této rychlé práci snad podaří zachytit jarní vodu,“ popisuje Gryndler. Právě na jaře je v Pokratickém potoce, který rybník napájí, největší průtok, čehož chce město využít pro napouštění nádrže. „Kdybychom rybník napouštěli později, mohlo by být problémem sucho,“ doplňuje Gryndler.
Rybník zcela zmizel v zeleni, Litoměřice chtějí jeho obnovou pomoci přírodě![]() |
Další fáze obnovy rybníka bude pokračovat po jeho napuštění, kdy se odkloní přítok do nádrže, aby bylo možné začít opravovat mostek, který přes něj vede. „Po opravě mostku opět pustíme vodu do přítoku. Revitalizovaný rybník pak nejen pomůže zadržování vody v krajině pro období sucha, ale částečně bude rybářům sloužit jako chovný rybník,“ popisuje Gryndler.
Městu se na obnovu rybníka nepodařilo získat dotaci, jak původně chtělo. Do prací se proto pustilo na vlastní náklady, které vyjdou na zhruba 2,2 milionu korun. „Výhodou je, že nám to alespoň přinese výrazně jednodušší administraci,“ doplňuje Gryndler.
13. listopadu 2023 |