iDNES.cz

Je mi sedmnáct, bydlím v garáži. Dívka přežívá v děsivém koutě ghetta v Ústí

  10:04
Vstup do garáže zakrývá špinavá záclona a sprchový závěs. Kolem se válí odpadky, vnitřek je ohořelý. Na pohovce sedí mladičká dívka, u ní stojí starší muž. Je jí teprve sedmnáct. Dítě žijící v otřesných podmínkách. Proč? Nyní to budou zjišťovat úředníci, kteří sem, do ghetta Předlice v Ústí nad Labem, vyrážejí na kontroly s cílem zlepšovat zdejší situaci.

Dívka před nečekanou návštěvou, která ji tu objevila, uhýbá pohledem. Přítomný muž je jejím partnerem. Co přesně s ní úředníci uvnitř jedné z garáží v Marxově ulici probírali, není jasné. Novináři museli počkat venku.

„Nezletilou dívkou, která bydlí v garáži, se budeme zabývat, ale v tuto chvíli to nebudu komentovat,“ řekla vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu Lenka Jaremová poté, co vyšla ven.

Vedle ní a jejích kolegyň jsou na místě také strážníci, zástupci hygieny a ústeckého stavebního odboru. Po čase znovu vyrazili na pravidelnou kontrolu čtvrti, kterou obývají převážně Romové.

Čtvrť Předlice v Ústí nad Labem. V jedné z garáží určených k demolici objevili úředníci sedmnáctiletou dívku. (19. srpna 2024)

Jaremová obyvatele garáže mimo jiné upozornila, že objekt bude v dohledné době vlastnit město a nechá ho srovnat se zemí. Stejně jako zhruba dvacítku dalších v této ulici, které jsou rovněž v dezolátním stavu. Na první část garáží už má město demoliční výměr, v nejbližší době vyhlásí výběrové řízení na jejich zbourání. Pak zůstane na pozemcích pouze zeleň, případně tam vznikne park.

„Lidem z garáže byla také nabídnuta spolupráce s tím, že jim pomůžeme najít bydlení. Je to všechno na bázi dobrovolnosti. Pokud budou chtít pomoct, přijdou,“ dodala Jaremová s tím, že úspěšnost je však minimální. „Tito lidé většinou nedorazí a svou životní situaci řešit nechtějí,“ popisuje.

Charakteristickým rysem některých ulic v předlické vyloučené lokalitě jsou obrovské hromady odpadků či domy v katastrofálním stavu. Dokládá to i Sklářská ulice, kam se kontrola vypravila vzápětí. Za místními domy se povalují desítky mikrovlnek, starých monitorů nebo ledniček. Mezi tím leží části jízdních kol, pneumatiky, dětské kočárky, špinavé oblečení. Hygiena pak v některých bytech objevila vši, šváby nebo štěnice.

„Lidé tu žijí ve strašných podmínkách, všude po zemi se válí odpadky, mají minimum nábytku, nemají třeba lustry,“ popisuje Jaremová s tím, že stejně jako v Marxově ulici i tady nabízejí lidem pomoc. „Pro nás je to běžná práce, kdy navštěvujeme tyhle kutlochy a nabízíme lidem pomoc,“ zmiňuje Jaremová.

Plán radnice: Zůstanou jen slušní

Na kontrolu vyrážejí úředníci se zástupci dalších institucí zhruba každé tři měsíce. „Pokud se najdou nějaká pochybení, od majitelů nemovitostí požadujeme nápravu,“ vysvětluje náměstek primátora Michal Mohr (SPD).

I když se situace v Předlicích mírně zlepšuje, podle Mohra i vedoucí odboru územního plánování a stavebního odboru Romany Filáčkové je stále neutěšená. „Stav domů pravidelně monitorujeme. Vlastník nemovitosti má ze zákona povinnost se o svoji nemovitost starat, ale jak vidíme, ne vždy tomu tak je. V takovém případě majitelům nařizujeme zabezpečovací práce a nutnou údržbu,“ říká Filáčková a ukazuje na rozbitá okna, za nimiž vykukují dvě dětské hlavičky.

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

„V některých bytech třeba museli majitelé zazdít balkony, protože vstup na ně byl nebezpečný,“ doplňuje s tím, že potrestat je pokutou většinou není cesta. „Dát jim pokutu za to, že se nestarají, není v těchto případech něco, co by je přinutilo něco změnit,“ naznačuje.

Město chce situaci v lokalitě nadále zlepšovat. Nedávno s tímto odůvodněním odkoupilo od soukromníka činžovní domy za 70 milionů korun. Je v nich 44 bytů. „V září máme byty přejímat a do konce roku tam ti lidé, kteří tam bydlí, budou,“ přibližuje Mohr. Ti, kteří se podle dřívějšího vyjádření magistrátu budou chovat slušně a platit nájem, v domech nechá radnice bydlet dál, ostatním hodlá vypovědět smlouvu.

10. srpna 2018

Autoři: ,
zpět na článek