Vrací do života roky týrané psy. Bojí se i přiblížit k jídlu, říká zachránkyně - regiony.impuls.cz

Vrací do života roky týrané psy. Bojí se i přiblížit k jídlu, říká zachránkyně

  8:16,  aktualizováno  8:16
Zažili velké útrapy, kvůli kterým člověka minimálně zatím určitě neberou jako nejlepšího přítele. Konečně však u sebe mají spřízněnou lidskou duši. Trojice velkých psů zachráněných z otřesných podmínek v Českých Hamrech v Krušných horách, se pomalu adaptuje na nový život. Postupně se učí nebát se lidí a ostatních zvířat. Kde skončili další psi odsouzené chovatelky, není jasné.
Psi živořili ve výkalech, teď si zvykají na nový život | (0:30) | video: Anna Saxlová

Fenka Leta sedí v rohu kotce, na tiché volání nereaguje. Když se Anna Saxlová přiblíží blíž, odvrací fenka hlavu, aby se vyhnula přímému očnímu kontaktu, dává najevo, že o jakýkoli kontakt nestojí.

Podle Saxlové, ochránkyně zvířat z jižních Čech, která se o tříletou fenku středoasijského pasteveckého psa a další zanedbané psy stará, jasný důsledek dlouhodobého týrání. „I malé podněty u ní vyvolávají reakci zamrznutí nebo útěku,“ popsala s tím, že velká bázlivost může být i vrozená, ovšem zhoršená zanedbáním v průběhu vývoje. Trvalo zhruba dva týdny, než se nechala fenka poprvé pohladit.

Leta pochází ze smečky psů, kterou jejich majitelka Hana T. držela v malém kotci v příhraniční obci České Hamry na Chomutovsku v nevhodných podmínkách. Zvířata neměla dostatek prostoru, úkryt před počasím, chyběla potřebná socializace, kotce byly plné výkalů. Kvůli tomu trpěla frustrací, poruchami chování a psychickým strádáním.

Hanu T. za to letos v lednu Okresní soud v Chomutově pravomocně potrestal podmínkou a osmiletým zákazem chovu všech zvířat.

Podle vyprávění místních obyvatel chovatelka za psy dojížděla velmi sporadicky. „V kotci se hromadily výkaly, psy nikdo nevenčil a v zimě jim zamrzala voda v miskách. Místní jim do jejich „vězení“ nosili pamlsky a vodu,“ popsala jedna z místních obyvatelek.

Z počátku v malém kotci přežívali čtyři psi, pak už jen tři – jedna fenka a dva psi. O stavu psů a nevhodném prostředí, kde jsou drženi, referovala i média v Německu, protože kotec se nacházel na pozemku v těsné blízkosti státní hranice.

Psy přijal do péče spolek s názvem Pes nejvěrnější přítel. Koncem ledna je z Českých Hamrů odvezla právě Anna Saxlová, která se spolkem spolupracuje. „Když jsme je vyvedli z kotců, opatrně našlapovali po sněhu, bylo vidět, že na nic takového nejsou zvyklí, byli hodně vystrašení,“ vzpomíná moment, kdy se s nimi setkala poprvé.

Chovatelka, která byla předání psů přítomná, prý situaci zlehčovala a stavěla se do role oběti. „Vůbec si nepřipouštěla, jak moc je situace vážná. O psech mluvila jako o nepodařených,“ zmínila Saxlová.

Dlouhodobá izolace a nedostatek socializace zanechaly na psech hluboké stopy. Mají poruchy chování a trpí nadměrnou bázlivostí. Práce na jejich resocializaci bude dlouhá a náročná. Že byli psi týraní, dokazuje i to, že všichni měli kupírované uši, přitom tento zákrok je v České republice už několik let zakázaný.

Pastevečtí psi živořili v kotcích mezi výkaly, chovatelka dostala podmínku

Zmíněná fenka je na tom po psychické stránce nejhůře. „První dny se bála přiblížit k misce s jídlem, pokud byla umístěna jen o metr dál. Trvalo dva týdny, než se odvážila přijít pro pohlazení. Zpočátku vydržela jen minutu nebo dvě, poté se stáhla do rohu. Dnes už zvládne 10–15 minut kontaktu. S postupem času se strach zmenšuje a objevuje se zvědavost,“ popsala Saxlová s tím, že s podobným chováním se setkala u slabších štěňat z klecových chovů, kde je sourozenecká rivalita velmi tvrdá.

„Leta pravděpodobně nikdy nebude zcela normální a bude mít sklony k flashbackům. Dostává léky, které jí pomáhají snižovat úzkost a usnadňují psychické zotavování,“ dodala ochránkyně.

Pes Loran, který je ze stejného vrhu jako Leta, se v novém prostředí už psychicky zlepšuje. „Veterinární prohlídky zvládá bez sedativ, i když ošetření je stále náročné kvůli strachové agresi a panice při omezení pohybu. Venku chodí v kruzích a osmičkách, což jsou pohybové vzorce způsobené dlouhodobým pobytem v malém kotci bez venčení,“ popsala ochránkyně zvířat. Doufá, že se z něj postupem času stane téměř normální tříletý pes. Leta a Loran jsou na sobě velmi citově vázaní, nebude možné je ani v budoucnu rozdělit k jiným chovatelům.

Třetí zachráněný pes Chester je ze skupinky nejméně zanedbaný po psychické stránce, v důsledku nevhodné péče má však vážné zdravotní komplikace. „Je to mohutný pes a nedostatek pohybu si vybral daň na jeho pohybovém aparátu. Má propadlá záda, ochablé svaly a problémy se šlachami. Obávám se, že jeho problémy budou doživotní,“ popsala Saxlová.

„Chester je v adoptivní péči u zkušené chovatelky, která se specializuje na práci s pasteveckými psy s problémovým chováním.“

Odsouzená žena: Všechno se otáčí proti mně

Osud ostatních psů z chovu Hany T. je nejasný. Na zaslané otázky reagovala pouze SMS zprávou, že s médii komunikovat nechce. „Po předešlých zkušenost s médii se nebudu k dané věci vyjadřovat. Vždy se to otočilo proti mně,“ napsala.

Lidé z Českých Hamrů i Anna Saxlová se obávají, že někteří psi z problémového chovu již nežijí. Podle výše zmíněného soudního rozsudku držela v nevhodných podmínkách nejméně osm psů.

Webové stránky její chovatelské stanice už nefungují. Hana T. se chovu středoasijských pasteveckých psů věnovala přes dvacet let. Prodala množství štěňat, jejichž cena se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun.

Je to mohutné plemeno známé pro svoji samostatnost, odolnost, odvážnou a oddanou povahu. Jde o vynikající hlídače.

„Tresty za týrání zvířat jsou stále příliš mírné. Zákaz chovu je sice krok správným směrem, ale bez důsledné kontroly a reálných trestů se situace nezmění. Útulky a spolky jsou přetížené a nemají kapacitu pro psy z množíren. Navíc se takové případy dějí i v chovech s průkazem původu, ale chovatelská komunita o tom mlčí. Prioritou je zisk, ne blaho zvířat,“ okomentovala Saxlová.