Těžba uhlí schovala řeku do trubek, teď se začne vracet do přírodního koryta

  6:38
Část toku řeky Bíliny se na hranici okresů Most a Chomutov vymaní z trubek, kam ji v minulosti zahnala těžba uhlí, a vrátí se do přírodního koryta. Proměnou projde 4,7 kilometru dlouhý úsek u Vysoké Pece.

Část řeky Bíliny se vrátí do přírodního koryta. Na hranici okresů Most a Chomutov teče už více než 40 let soustavou čtyř velkých potrubí. | foto: Povodí Ohře

Řeka tady už více než 40 let teče soustavou čtyř velkých potrubí, každé o průměru větším než jeden metr, po takzvaném Ervěnickém koridoru – to je uměle vytvořený mohutný násep na okraji obřího hnědouhelného lomu mezi Chomutovem a Mostem.

Podle Dany Zikešové, mluvčí Povodí Ohře, které se o řeku Bílinu stará, je potrubí na konci své životnosti. Podnik ho proto odstraní a tok vrátí do krajiny.

„Dojde k vybudování nového zemního meandrovitého koryta s tůněmi, a tím dojde k prodloužení trasy toku. Budou také navržena opatření pro zajištění migrační prostupnosti pro vodní živočichy,“ uvedla Zikešová.

Pro projekt už podnik získal stavební povolení a v listopadu chce vypsat veřejnou soutěž na zhotovitele. Samotné stavební práce plánuje zahájit v první polovině příštího roku, hotovo má být o dva roky později. Předpokládané náklady jsou kolem 117 milionů korun.

Přípravné práce již začaly. „V červnu jsme provedli zkoušku těsnosti nouzového koryta a na základě výsledků vybereme nejvhodnější variantu pro dočasný převod vody v průběhu realizace stavby. Průběžně již dochází k odstraňování provozní panelové cesty mezi potrubím,“ zmínila Zikešová.

Před zahájením prací v lokalitě podnik provede průzkumné vrty pro sledování stability celého Ervěnického koridoru, vede po něm totiž také hlavní silniční tah a železnice.

1. listopadu 2016

Autor: