V horách uhynuly desítky zubožených krav. Ředitele farmy soud poslal do vězení - regiony.impuls.cz

V horách uhynuly desítky zubožených krav. Ředitele farmy soud poslal do vězení

  9:10,  aktualizováno  10:30
Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na šest let a devět měsíců do vězení exředitele firmy provozující farmu na Chomutovsku, kde kvůli nevhodným podmínkám chovu uhynuly desítky kusů skotu. Jednatel společnosti dostal podmínku. Soud ve věci rozhodoval podruhé. Poprvé poslal za mříže oba muže.
Za uhynulé krávy poslal soud muže do vězení | (0:25) | video: iDNES.tv

Bývalému řediteli firmy Antonínu Hajzlerovi soud zároveň uložil desetiletý zákaz činnosti. Jednatel František Horn dostal konkrétně dvouletý trest vězení podmíněně odložený na pět let. Obžalovaní si ponechali lhůtu pro podání odvolání, rozsudek tedy není pravomocný.

Firma Ekochov CMN, která chov provozovala a byla obžalována jako právnická osoba, má zaplatit pokutu 4,5 milionu korun.

„Zvířata sloučil ve velká stáda. Ta tak byla vystavena velkému stresu. Trpěla hlady a žízní. Byla podvyživená. Zároveň jim nebyla poskytnuta náležitá veterinární péče,“ vytkl předseda trestního senátu Ondřej Peřich Hajzlerovi. Hornovi vytýkal, že se o chov nezajímal.

„Na pastvinách docházelo k takovým krokům, které nesvědčily chovu skotu, a zemřela tam celá řada zvířat. Zásadním pochybením bylo sloučení stáda. To bylo pro zvířata fatální, protože kvůli tomu byla ve stresu a musela doslova bojovat o potravu, které byl už tak nedostatek. Krmivo navíc bylo mnohdy plesnivé,“ popsal Peřich.

Na farmě Ekochov CMN v Měděnci na Chomutovsku uhynulo od ledna 2021 do jara 2022 přes 300 kusů dobytka. Na základě pitevních zpráv soud došel k závěru, že mužům lze připsat na vrub desítky případů úmrtí.

Krajský soud muže, kterým hrozilo až deset let vězení, poprvé potrestal na podzim 2023, a to za zvlášť závažný zločin chovu v nevhodných podmínkách ve spolupachatelství.

Možnou dohodu o vině a trestu v případu týrání skotu státní zástupce odmítl

Františka Horna tehdy poslal soud na pět let do vězení, Antonínu Hajzlerovi uložil sedmiletý nepodmíněný trest. Firmě dal tehdy pokutu pět milionů.

Obžalovaní se následně proti rozsudku odvolali a loni Vrchní soud případ vrátil první instanci k opětovnému projednání s požadavkem, aby byl doplněn znalecký posudek popisující stav zvířat.

Nyní soud došel k závěru, že o spolupachatelství nešlo. „Je potřeba rozlišit, co činil pan Hajzler, a to, co činil, či spíše nečinil, pan Horn,“ podotkl dnes soudce Peřich s tím, že u Horna je pochybení spíše nedbalostního rázu, proto dostal podmínku.

„Nereagoval dostatečně rychle, byť měl možnost vidět, že se děje něco špatného. Byly tam masivní úhyny skotu, odcházeli zkušení pracovníci,“ poznamenal soudce.

Uhynulé krávy, jalovice a býci byli podle spisu vyhublí, ve střevech neměli žádné zbytky potravy, trpěli různými nemocemi. Mezi kadavery byla například i jalovice s uvázlým teletem v porodních cestách, což svědčí o tom, že jí nebyla poskytnuta žádná odborná péče během porodu.

Zvířata na farmě trpěla, 300 jich uhynulo. Soud za to poslal dva muže do vězení

Společnost za pochybení dostala od krajské veterinární správy pokuty v řádech statisíců. Firma také přišla o status „ekologická“ a o státní dotace v řádech milionů korun.

Trestní oznámení podala kvůli chovu v nevhodných podmínkách, zanedbání veterinární péče, omezování výživy a napájení Krajská veterinární správa pro Ústecký kraj. Provedla několik desítek pitev uhynulého dobytka, který skončil v kafilerii v Podbořanech na Lounsku.

O špatných podmínkách v chovu veřejně referovala organizace OBRAZ - obránci zvířat. V září 2023 před vynesením rozsudku prvoinstančního soudu uspořádala pietní akci v Ústí nad Labem.