V Teplicích opravili židovský památník, ruku k dílu přiložil i jeho architekt

  17:28
Památník obětem holocaustu, který v Lipové ulici v Teplicích upozorňuje na vypálenou synagogu, opět důstojně připomíná pohnutou historii teplických Židů a nacistické řádění. Pomník, jenž byl v blízkosti původní synagogy postaven v roce 1995, má za sebou opravu. Ve městě žila před válkou po Praze nejpočetnější židovská komunita.

„Poškození památníku bylo způsobeno zejména dožilým oplechováním, do kterého zatékalo, což narušilo jeho vnější vrstvu. Další škody můžeme připsat na vrub neodbornému ošetření pomníku po jeho zohyzdění vandaly v roce 2009. Jsem rád, že jsem se této rekonstrukce dožil a že jsem mohl některé věci i sám vlastnoručně opravit,“ řekl architekt Milan Míšek, který před třiceti lety teplický památník obětem holocaustu projektoval.

Památník tvoří železobetonový skelet, na jehož vrcholu je nerezová konstrukce symbolizující kopuli původní zničené synagogy. Uvnitř památníku je pomník, připomínající šest milionů Židů zavražděných nacisty v letech 1938 až 1945.

„Toto místo je důležité nejen pro místní židovskou obec, ale pro naše město vůbec. Věřím, že tento památník nám bude v připomínat pohnutou historii našeho města ještě dlouhou dobu,“ sdělil u pomníku primátor Jiří Štábl (ANO).

Monumentální budova teplické synagogy byla postavena v roce 1882 v novorenesančním slohu s maurskými prvky. Stála na Židovském vrchu nedaleko evangelického kostela sv. Bartoloměje a ve své době byla největším židovským templem v Čechách.

Stavba synagogy trvala 18 měsíců a ve výsledku měla kapacitu téměř 1400 míst k sezení, neboť teplická židovská obec byla tehdy druhou největší hned po Praze.

V noci na 15. března 1939 synagogu místní zfanatizovaní nacisté vypálili. Mohutný požár ji prakticky celou do rána zlikvidoval. Zbyly jen obvodové stěny, které byly ještě ve stejném roce odstřeleny a rozebrány.

V Teplicích před druhou světovou válkou žilo na pět tisíc Židů, což tenkrát tvořilo desetinu obyvatel města. Většina z teplických Židů však zahynula v koncentračních táborech.

Vandalové poničili památník holocaustu v Paříži červenými otisky rukou

Památku zavražděných teplických Židů zanedlouho připomene také monument na místním hřbitově. „V současné době tam budujeme památník obětem holocaustu, které nemají své náhrobky na židovském hřbitově, protože jejich pozůstatky byly zakopány do země bez náhrobků. Tento památník odhalíme 8. listopadu. Dále chceme do teplických chodníků umístit dalších dvacet kamenů zmizelých, které budou na místech, kde místní Židé žili, ale nedočkali se konce druhé světové války,“ popisuje Michael Lichtenstein, předseda Židovské obce Teplice, která opravu za stovky tisíc za pomoci městské dotace financovala.

V současné době je v Teplicích instalováno také už 120 takzvaných kamenů zmizelých, které připomínají oběti holocaustu.