iDNES.cz

V Teplicích připravují vyhřívaný stan pro bezdomovce, pomůže jim přežít mrazy

  7:08
Nový vyhřívaný stan pro lidi žijící na ulici vyroste v teplickém centru služeb pro lidi ohrožené závislostmi White Light. Umožní až patnácti lidem bez domova přežít zimu a neumrznout. Dosud měli tito lidé v Teplicích možnost přečkat velké mrazy pouze na tzv. krizových židlích, na které se však dostali jen v případě, že tři noci po sobě klesla teplota pět stupňů pod bod mrazu.

Areál Kontaktního centra White Light v Teplicích, na jehož dvorku v Doubravské ulici budou noci lidé bez přístřeší stan využívat. | foto: město Teplice

„Vyhřívaný stan s kapacitou patnácti lidí bude v provozu od listopadu do března denně, včetně víkendů, od 19.30 do 6.30 hodin. Po celých pět měsíců bude otevřen za jakéhokoliv počasí,“ říká Oto Kovanda, vedoucí Kontaktního centra White Light v Teplicích, na jehož dvorku v Doubravské ulici stan vyroste.

V případě naplnění kapacity stanu mohou lidé bez přístřeší využít stávající krizové židle, osm v centru služeb pro lidi ohrožené závislostmi White Light a deset v nízkoprahovém centru Květina.

Dodržování pořádku

Pravidla pro přenocování ve stanu budou stejná, jaká má kontaktní centrum nastavená pro běžný provoz.

„Protože jsme zařízení pro uživatele návykových látek, nevyžadujeme po klientech, aby museli přijít střízliví a neděláme žádné testy. Jediným pravidlem je, aby klienti dodržovali pořádek, nebyli agresivní a podobně. Také počítáme s tím, že někteří z případných zájemců mají psy a umožníme jim, aby sem mohli přijít i s nimi,“ doplňuje Kovanda.

Stan pro přespání bezdomovců dostalo teplické centrum White Light darem od Červeného kříže a na provoz přispělo neziskové organizaci město. Na první dva měsíce, tedy do konce roku, dostane White Light částku 250 tisíc korun, kterou využije na mzdy pracovníků a na topení. Přenocování ve vyhřívaném stanu bude bezplatné.

„Podle našich poznatků žije na ulici v Teplicích 80 až 100 lidí. Cílem projektu je zjistit skutečnou potřebu a zájem lidí, kteří žijí na ulici, o noclehárnu. Zároveň snížit sociální a především zdravotní dopady, které život na ulici přináší. Pilotním projektem chceme předejít problémům s přespáváním těchto lidí, kteří si volí sklepy obytných domů a jiné objekty ve městě, a tím také zvýšit pocit bezpečí obyvatel města,“ vysvětluje udělení dotace pro neziskovou organizaci teplický primátor Jiří Štábl (ANO).

O vyhřívaném stanu uvažují i v Mostě

O postavení vyhřívaného stanu uvažují také v Mostě. Zatím zde fungují krizové židle, které by mohlo doplnit také několik iglú. Lidí bez domova jsou v Mostě asi čtyři desítky.

V krajském městě se o většinu z bezdomovců starají ústecké charitativní organizace. „Je tu ale okolo 40 lidí, kteří tyto terénní programy využívat nechtějí a pohybují se ve volné přírodě. V případě velkých mrazů jim můžeme poskytnout speciální iglú. Ale bezdomovci o ně zájem nemají a nevyužívají je. Před několika lety jsme jedno iglú bezdomovcům dali, oni ho však rozřezali a použili na střechu svého příbytku,“ popisuje zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Podobný počet na ulici žijících lidí, kteří jsou přímo ohroženi mrazy, evidují i v Litoměřicích. Pracovníci terénního programu litoměřické Naděje za nimi chodí každý den a v případě potřeby jim dávají stany, spacáky a karimatky.

V Děčíně pak už několik let umožňují bezdomovcům mimořádné noční přespání v denním centru. „Je to vždy, když teplota klesne pod minus deset stupňů,“ poznamenává Šárka Malevičová, ředitelka děčínského nízkoprahového denního centra Jonáš, které pravidelně navštěvuje okolo šedesáti lidí bez domova.

V Lounech se podle mluvčího místní radnice Marcela Mihalika pohybuje zhruba desítka lidí bez domova. Město pro ně zatím nic nepřipravuje, ale v případě potřeby to udělá.

Zachraňovat životy bezdomovců, kteří by jinak v zimě umrzli, pomáhají už několik let polyetylenová iglú. Jako první je v Ústeckém kraji pořídila charitativní organizace Naděje v Roudnici nad Labem:

zpět na článek