„Prostřednictvím Memoriálu terezínské fotbalové ligy chceme mladým lidem alespoň částečně přiblížit nelehký život v terezínském ghettu během válečných let. V minulých letech se turnaje zúčastnilo více než 350 fotbalistů a fotbalistek z Ústeckého kraje a Prahy. Zájem veřejnosti byl velký a v ten doufáme i letos, kdy v Terezíně přivítáme žáky prvoligových klubů SK Slavia Praha, FK Dukla Praha, Bohemians Praha 1905, FK Teplice a FK Ústí nad Labem,“ říká Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín, které spolu s Fotbalovou asociací České republiky akci pořádá.
Fotbal se v terezínském ghettu hrál od roku 1942, kdy se za hradbami tohoto malého města tísnilo téměř 60 tisíc židovských vězňů. Ghetto sloužilo jako sběrný a průchozí tábor pro Židy z protektorátu Čechy a Morava a časem i z Německa, Rakouska, Slovenska, Nizozemska a Dánska. Cesta odtud už vedla jen do vyhlazovacích táborů. Ale hrál se tu fotbal, který nacisté kupodivu povolili.
V katastrofálních podmínkách ghetta dokázala židovská samospráva pořádat zápasy a soutěže s přesně danými pravidly. Hrála se tu i nejvyšší ligová soutěž, divize, poháry, a dokonce i turnaje v mládežnických kategoriích. Zápasy terezínských fotbalových soutěží se mnohdy konaly za účasti až několika tisíc diváků.
Na původní pravidla naváže i nedělní memoriál, při kterém se družstva mladých sportovců utkají v sedmičlenných týmech. „Počet hráčů není nahodilý. Právě v takové formaci se hrál fotbal mezi zdmi Terezína během druhé světové války,“ upozorňuje Šimon Krbec.
Hvězda na kabátě byl jen začátek. Před 80 lety vzniklo ghetto Terezín![]() |
Fotbal v terezínském ghettu, při kterém spolu hráli amatérští i profesionální fotbalisté, měl obrovský význam pro psychiku vězňů. Dával jim alespoň na 2 × 35 minut zapomenout na trýznivý osud obyvatel ghetta a pro mnohé ze stovek hráčů byl i jakýmsi vnitřním vzdorem proti nacistické zvůli.
Většina hráčů terezínských fotbalových soutěží byla z Terezína deportována na východ Evropy a zavražděna v nacistických vyhlazovacích táborech. Deportace vězňů probíhaly postupně a významně se podepisovaly na změnách v kádrech jednotlivých fotbalových týmů, které musely být v důsledku toho spojovány v nové.
„Terezínská fotbalová liga je tak zároveň nezpochybnitelným důkazem o plánovaném, zamýšleném a detailně organizovaném vyvraždění židovského obyvatelstva v Evropě první poloviny čtyřicátých let 20. století,“ připomíná mluvčí memoriálu Izabela Savulová.