Z ubytovny v Litoměřicích je chráněné bydlení, pomůže jednotlivcům i rodinám - regiony.impuls.cz

Z ubytovny v Litoměřicích je chráněné bydlení, pomůže jednotlivcům i rodinám

  15:46
Sociální byty pro rodiny i jednotlivce, kteří se ocitli v tísni, vznikly přestavbou bývalé ubytovny v litoměřické části Želetice. V každém z celkem tří podlaží bude odlišný typ bytů. Nájemníkům bude pomáhat sociální pracovník.
Litoměřice udělají z ubytovny chráněné byty | (0:34) | video: iDNES.tv

„Rekonstrukce celého objektu zahrnula mimo jiné stavbu nových příček, výměnu oken, dveří, podlah, rozvodů elektřiny, vody a topení. Budova má novou střechu, je zateplená a vytápí ji tepelné čerpadlo,“ říká Michaela Rozsypalová, mluvčí Litoměřic, které za rekonstrukcí stojí.

Přízemí, kde v rámci projektu azylového bydlení vzniklo šest bytů, bude sloužit zejména pro ubytování mužů se sníženou mobilitou v bytové nouzi nebo bez domova, pro které je jiné pobytové zařízení sociální péče nedostupné.

„První patro budovy bude využito pro potřeby projektu sociálního bydlení, které nabídne rovněž šest bytových jednotek. Cílovou skupinou jsou v tomto případě lidé v bytové nouzi nebo jí bezprostředně ohrožení, kteří se dostali do mimořádně složité sociální situace, ale jsou schopni plnit povinnosti vyplývající z nájemního vztahu. Mohou to být například osoby ohrožené domácím násilím, mladí dospělí opouštějící dětský domov nebo rodiny z azylového bydlení, které si vytvořily podmínky ke standardnějšímu bydlení,“ popisuje mluvčí města.

Ve druhém patře je nově k dispozici šest standardních bytů, ve kterých budou nájemníci platit běžný nájem. Tyto byty bude stejně jako ostatní městské byty spravovat odbor správy nemovitého majetku.

V Litoměřicích plánují chytrý domov pro seniory, klienty bude chránit čip

Pro chod služby azylových bytů bude město hledat vhodného provozovatele. „Tak, aby byl v objektu přítomný sociální pracovník, který lidem v nouzi pomůže řešit jejich problémy a postupně si najít i vlastní bydlení. A dále aby dohlédl i na občanské soužití a dodržování domovního řádu v rámci sociálního bydlení,“ dodává Rozsypalová.

Přestavba objektu vyšla zhruba na 46,5 milionu korun. „Náklady na vznik azylového bydlení jsou 16,5 milionu korun, z toho 14 milionů pokryje dotace, kterou město získalo. Také náklady na projekt sociálního bydlení jsou z větší části hrazeny z dotace. Celkem má vyjít na zhruba 14,7 milionu, dotace v tomto případě činí 12,5 milionu. Standardní byty s tržním nájemným vyšly přibližně na 15,3 milionu korun,“ poznamenala mluvčí města.

Autor: