Ústecká nemocnice modernizuje heliport, vrtulníky přistanou ve dne i v noci - regiony.impuls.cz

Ústecká nemocnice modernizuje heliport, vrtulníky přistanou ve dne i v noci

  6:00,  aktualizováno  6:00
Ústecký heliport na střeše Masarykovy nemocnice prochází rozsáhlou modernizací za 48 milionů korun. Kvůli úpravám bude mimo provoz dva měsíce. Po rekonstrukci bude heliport certifikován pro těžší vrtulníky a umožní přistávání za každého počasí, ve dne i v noci.

Heliport v ústecké nemocnici Krajské zdravotní slouží dvacet let. | foto: Krajská zdravotní

Heliport na střeše budovy B v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem je na více než dva měsíce mimo provoz. Po dvaceti letech, kdy na něm přistávaly záchranářské vrtulníky s pacienty z celého kraje, je nutná jeho modernizace, kterou si vyžádala aktualizace leteckého předpisu vycházející z mezinárodní legislativy.

Hlavně si nehrát na neohroženého hrdinu, říká pilot záchranářského vrtulníku

„Může se zdát, že heliport je celkem v pořádku, ale potřebuje lepší technické zabezpečení. Je nutné, aby rychlá pomoc měla lepší komfort při přepravě pacientů a samozřejmě byla také bezpečnější,“ popsal Jiří Laštůvka, ředitel Krajské zdravotní (KZ), pod kterou ústecká nemocnice spolu s dalšími šesti špitály v kraji spadá.

Během rekonstrukce odborná firma heliport například dovybaví technologií, která umožní přistávání záchranářských vrtulníků za jakékoliv viditelnosti ve dne i v noci. To dosud nebylo možné. „Heliport také potřebujeme certifikovat na vyšší nosnost, aby na něm mohly přistávat těžší vrtulníky. Po rekonstrukci bude splňovat nejpřísnější kritéria,“ poznamenal Laštůvka.

Přibude úniková lávka

Dále na heliportu přibude druhá, úniková lávka z přibližovací a vzletové plochy. „Doplní se zařízení pro zdolávání požáru, odstraní se koroze na stávajících kovových konstrukcích a provede se kompletní antikorozní nátěr,“ dodala Miloslava Kučerová, mluvčí Krajské zdravotní.

Pacientů se uzavření heliportu na střeše pavilonu nijak nedotkne, provoz letecké záchranné služby zůstane během rekonstrukce zachován. Záchranářské vrtulníky budou po dobu oprav přistávat na nedalekém pozemním heliportu krajské záchranky. „Odtud transport pacientů zajistí sanitky,“ poznamenala mluvčí.

Celkové náklady na modernizaci heliportu jsou vyčísleny na více než 48 milionů korun. Výluka přistávací plochy je zatím naplánovaná do 31. května, později však přijdou další – práce na úpravách heliportu mají totiž trvat až do prosince.

Plány v rumburském špitálu

Masarykova nemocnice je zatím jediným zařízením pod správou Krajské zdravotní, které disponuje heliportem. Další plánuje společnost vybudovat v nemocnici v Rumburku. Aktuálně je zpracovaná studie a probíhá jednání o odkupu pozemku v majetku města. Poté dojde ke zpracování projektové dokumentace.

Záchranářský vrtulník ale může přistát v kterékoliv nemocnici spadající pod Krajskou zdravotní. „Prakticky všude tam, kde máme nemocnici s urgentním příjmem, tak přistání vrtulníku zajištěno je,“ sdělil Jiří Laštůvka.

Počet pacientů přepravovaných záchranářskými vrtulníky na urgentní příjem Masarykovy nemocnice každý rok stoupá. Zatímco v roce 2005 ho záchranáři využili při 85 transportech, v roce 2019 jich byl více než dvojnásobek, přesně 198. „Za loňský rok eviduje urgentní příjem 240 přistání vrtulníku s pacientem na heliportu Masarykovy nemocnice,“ poznamenala mluvčí Krajské zdravotní