Má rozdrcenou nohu, tvrdil volající záchrance. Vrtulník letěl ke strženému nehtu

  15:16
Zdravotničtí záchranáři často upozorňují, že je lidé volají k banalitám. S apelem směrem k veřejnosti, aby si podobné počínání odpustila, nyní prostřednictvím konkrétního případu přišla záchranka z Ústeckého kraje. Její vrtulník vzlétl poté, co volající zarytě tvrdil, že došlo k velmi vážnému zranění nohy. Ve skutečnosti šlo o stržený nehet kvůli spadlému víku od popelnice.

Vrtulník zdravotnické záchranky vzlétá ze základny v Ústí nad Labem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Zmíněná zbytečná akce záchranářského vrtulníku se odehrála ve středu 12. června nedaleko centra Mostu. Volající operátorovi zdravotnické služby stále opakoval, že na místě je člověk s rozdrcenou a silně krvácející nohou, na kterou mu spadl těžký kovový předmět. Dispečer proto k údajně devastujícímu zranění vyslal jak sanitku, tak i vrtulník.

Když záchranáři dorazili, uviděli banální zranění. „Muži na nohu spadlo víko od popelnice. Měl stržený nehet,“ uvedl mluvčí zdravotnických záchranářů Ústeckého kraje Prokop Voleník.

O tom, kdo všechno na místo vyrazí, rozhoduje právě operátor. „Ten na základě získaných informací situaci vyhodnotil, že se má jednat o velmi závažné zranění. Proto na místo kromě pozemní posádky letěl i vrtulník,“ uvedl Voleník.

Zdrogovaný muž si uřízl penis a uši, pak polonahý zmateně běhal ulicemi

Případů, kdy záchranka vyrazí někam, kam to není potřeba, podle něj opravdu není málo. Že by ale například výše zmíněný volající mohl být za své zveličování a vzlet vrtulníku nějak potrestaný, nemůže být řeč. Platí totiž, že z hlediska záchranky je potřeba na věc nahlížet tak, že laik vzhledem ke svému vzdělání a složité stresové situaci, ve které na tísňovou linku volal, není schopen posoudit závažnost.

Výjimkou však nejsou ani případy, kdy lidé zkrátka nechtějí čekat u lékaře, a proto zavolají záchranku.

„Náš integrovaný záchranný systém je na špičkové úrovni a lidé mají často představu, že za ně jeho příslušníci všechno vyřeší a že jim musí být vždycky k dispozici. Stále opakuji, že záchranná služba je tu pro opravdu akutní případy,“ podotkl Voleník s tím, že mnozí navíc jako kdyby přestali být zodpovědní za své zdraví a spoléhali na systém.

Hlavně si nehrát na neohroženého hrdinu, říká pilot záchranářského vrtulníku

Veřejnosti je ale podle něj často potřeba i poděkovat, a to za asistovanou první pomoc, při které laika na místě telefonicky navádí operátor záchranky, než dorazí jeho kolegové. „Musím říct, že když jde opravdu do tuhého, lidé se snaží pomoci. Tento způsob u nás funguje skvěle,“ dodal Prokop Voleník.

Autor: