Na pět tisíc vzácných knih v hodnotě asi 20 milionů korun zapůjčilo děčínskému zámku v roce 2018 Národní muzeum. Šlo o část staré knihovny rodu Thunů, který zámek vlastnil. V únoru roku 2022 zjistili pracovníci Národního muzea při kontrole, že deset knih z celé kolekce chybí. Mezi ztracenými byla například vzácná kronika Václava Hájka z Libočan.
Policie ztrátu vyšetřovala, ale nezjistila žádné stopy po krádeži a případ odložila. Národní muzeum pak raději zbylých 4 740 knih převezlo do svého depozitáře v Terezíně a vyzvalo zámek, ať za ztracené knihy zaplatí 200 tisíc korun.
Ředitelka zámku Miroslava Poskočilová, která je ve funkci od roku 2019, s policí spolupracovala. Dohledala například fotografie z knihovny, kam byl přístup jen pro zaměstnance a návštěvníky pouze s průvodcem, a na nich našla prázdná místa po oněch 10 ztracených knihách.
Ze zámku zmizely vzácné knihy. Kurátor najednou tvrdí, že je má restaurátorka |
Děčínský zámek dostal od Národního muzea předžalobní výzvu. Vedení zámku následně najalo advokáta a připravovalo se na soudní spor, kdy by soud určil, kdo nese odpovědnost za ztrátu knih. V ten moment se ředitelce zámku Poskočilové ozval dnes už bývalý kurátor sbírek F. Š. Náhle si vzpomněl, že desítka knih byla odvezena do restaurátorské dílny k opravě.
„Na fotkách knihy chyběly, zveřejnila jsem to, rozeslala zastupitelům (město Děčín je vlastníkem zámku). Domnívám se, že pod tíhou důkazů se bývalý kurátor přiznal. Otázkou je, zda knihy byly celé čtyři roky u restaurátorky,“ uvedla v roce 2022 ředitelka Poskočilová.
Proč by však někdo z děčínského zámku nechal restaurovat knihy, které patří Národnímu muzeu? Proč proběhlo vyšetřování policie a nikdo kriminalistům o odvozu knih neřekl? „Bez písemného souhlasu půjčitele nesmí vypůjčitel se sbírkou knih manipulovat, přemisťovat je, přenechávat je třetí osobě, či provádět na nich restaurátorské zásahy. Všechny knihy byly po celou dobu nového vedení zámku, tedy od července 2019 až ke dni fyzické kontroly, v uzamčených skříních v rámci zámecké expozice. Z tohoto důvodu zámek odmítl uhradit škodu za ztrátu knih,“ uvedla Poskočilová.
„Manipulací s knihami byla porušena smlouva o výpůjčce a hrubě porušena pracovní kázeň. Zvážíme, zda podáme trestní oznámení,“ sdělil po náhlém prozření kurátora advokát Narcis Tomášek, který začal zastupovat ředitelku zámku Miroslavu Poskočilovou.
K trestnímu oznámení skutečně došlo, policie věc opět vyšetřovala a od minulého týdne je jasno. Pochybení přiznala bývalá ředitelka zámku Iveta Krupičková. Ukázalo se, že „ztracené“ knihy figurovaly v dotačním podvodu. Bývalé vedení zámku v čele s Krupičkovou zřejmě chtělo díky knihám z Národního muzea získat dotaci na opravu různých svazků z dotačního titulu „Program spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020“, financovaného z části z EU. Pro tento přečin byla exředitelka vyšetřována a měla jít k soudu.
Možná ještě bude platit
Státní zástupce však její stíhání zastavil. Přihlédl k přiznání viny, faktu, že Krupičková poslala 60 tisíc korun do fondu obětem trestných činů a také k její dosavadní bezúhonnosti.
„Bylo tady vědomě a nepravdivě deklarováno, že došlo k ošetření 4 tisíc kusů knih. Zámkem byla nejdříve vystavena objednávka na restaurování knih, která byla vložena do registru smluv, ta byla následně změněna na objednávku s textem ošetření knih. I po písemném dotazu k vysvětlení dvou objednávek vložených v registru smluv bylo poskytovateli dotace odpovězeno, že se jedná o náhodu a došlo k omylu. Poskytovatel dotace požadoval vysvětlení, jak je možné, že objednávka byla v registru smluv na stejnou částku jen s jiným předmětem plnění. Bývalé vedení zámku odpovědělo, že došlo pouze k omylu a restaurování bude předmětem jiné objednávky, tyto připomínky byly zpracovány v květnu 2019. Žádná jiná objednávka na restaurování knih nebyla později vystavena,“ uvádí dnes nástupkyně Krupičkové Poskočilová.
„Do restaurátorské dílny byly knihy v hodnotě 200 tisíc převezeny na konci roku 2018 bez jakéhokoli písemného protokolu a písemného souhlasu od půjčitele,“ domnívá se Poskočilová. Dnes už je má opět Národní muzeum.
Iveta Krupičková, která dnes působí ve Správě Pražského hradu a vede zámek v Lánech, se k celé kauze nechce vyjadřovat. „Ne, nezlobte se. Je to pro mě uzavřená kapitola,“ sdělila MF DNES.
To ovšem není vůbec jisté. Zámek Děčín na ní chce vymáhat peníze, které zaplatil za opravu knih restaurátorské dílně, když přišel o zmíněnou dotaci. Jde o částku 173 tisíc korun.