iDNES.cz

Kraj nabízí v dražbě zámek Milešov v Českém středohoří. Cena překvapila

  15:20
Někdejší hrad Milešov přestavěný na rozsáhlý zámek na vysokém skalním ostrohu v Českém středohoří je znovu k mání v dražbě. Za 99 milionů ho prodává Ústecký kraj. Zámecký objekt, který leží pod nejvyšší horou pohoří Milešovkou poblíž obce Velemín na Litoměřicku, je chráněnou kulturní památkou.

Ústecký kraj coby majitel se ho podruhé pokusí prodat v dražbě. Do konce minulého roku tady fungoval domov pro seniory se zvláštním režimem, pečovali tu třeba o staré lidi s Alzheimerovou chorobou.

Tvrz, pak renesanční a následně barokní přestavba. Takovým stavebním vývojem prošel zámek v Milešově. Jako vlastník se na ní podílel i slavný vojevůdce Zdeněk Kašpar hrabě Kaplíř, svobodný pán ze Sulevic, který zachránil v roce 1683 obléhanou Vídeň a celou habsburskou monarchii před hordami Turků.

Milešov se tyčí na skále pod Milešovkou. Obklopuje ho dramatická kopcovitá krajina. „Okolní krajina kolem zámku je úžasná. Navíc je to objekt, kterých v Česku moc není,“ zmínil jeden ze zájemců o koupi, který zavítal před několika dny na prohlídku památky.

Do budovy zámku se vstupuje hlavním vchodem po schodišti se sochařskou výzdobou.

Dokáže si tady představit luxusní hotel. Přednost vidí i v dopravní dostupnosti, poblíž je sjezd na dálnici na Prahu a do Drážďan. „Je to určitě výhoda,“ podotkl. Avšak jak uvedl, váhá nad pořizovací cenou. Kraj chce za zámek téměř sto milionů korun, což je trojnásobek ceny, kterou odhadl znalec. Další stovky milionů korun bude stát rekonstrukce celého areálu.

Ústecký kraj si za cenou zatím stojí. „Myslíme si, že zámek má vyšší cenu než jakou stanovil znalec,“ uvedl krajský radní pro majetek a investice Tomáš Rieger (ODS). Jeho přednostní je prý nejen stav, kdy byla památka do nedávné doby využívaná, tak právě i poloha. Dražba se uskuteční 24. října.

Areál tvoří takzvaný Starý zámek, jde o jednokřídlou budovou, a novější čtyřkřídlá budova. Ve starší části jsou sklepy vytesány přímo do skály, v podkroví se dochovala část původní obranné věže. Do budovy zámku se vstupuje hlavním vchodem po schodišti se sochařskou výzdobou. Návštěvník se ocitne ve velkorysé sloupové hale s krbem, nad kterým je umístěn erb.

Zámek Milešov

  • Stojí na místě hradu ze 14. století, přestavěného na renesanční a později barokní zámek. Vystřídal několik majitelů.
  • Tím nejvýznamnějším byl Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic. Sloužil v císařských službách. V roce 1683 získal hodnost maršála za významný podíl na obraně Vídně obležené Turky.
  • Přestavbu zámku zadal italskému staviteli a architektovi Antoniu della Portovi.
  • Posledním vlastníkem zámku před druhou světovou válkou byl Johann Ledebur-Wicheln. V roce 1945 tento šlechtický rod o milešovké panství přišel.
  • Po roce 1945 sloužil zámek jako školský a rekreační objekt, posléze jako LDN. Od 2001 do 2023 v něm fungoval domov důchodců.

V interiéru se dochovala řada dobových prvků, například nástěnné malby a bohatá štuková výzdoba. „Tyto prostory sloužily jako reprezentační,“ zmínil při procházení několika místnostmi, které jsou nyní odděleny novodobými příčkami, Hynek Mach z krajského úřadu. V zámku se nachází kaple, bohatě zdobená ornamenty a reliéfy českých patronů a církevních otců.

K zámecké budově náleží také administrativní budova s kancelářemi, prádelnou a garážemi. Dále budova původní márnice užívaná jako zázemí pro údržbu. Přilehlý zámecký park s barokním glorietem se neprodává. Zahradní pavilon vlastní obec Velemín a postupně ho opravuje.

Zámek sloužil několik desetiletí jako domov seniorů, jeho provoz skončil na konci roku 2023. Ústecký kraj se ho rozhodl zavřít a seniory přestěhovat jinam, protože zámecký komplex už nevyhovoval podmínkám pro sociální provoz.

Kraj poté zvažoval, že by si zámecký areál ponechal. V úvahu přicházelo využít prostory třeba pro zemědělské muzeum. Z nápadů ale sešlo.

První dražba se uskutečnila letos v červnu, žádný kupec se jí nezúčastnil. O zámecký areál se před časem zajímali i potomci posledních vlastníků, kterým zámek patřil před druhou světovou válkou.

4. srpna 2024

zpět na článek