iDNES.cz

Nadšenci vzkřísili zámeckou ruinu. Zámek Pětipsy láká návštěvníky

  15:32
Do noblesního zámku má památka v obci Pětipsy mezi Žatcem a Kadaní ještě daleko. Oprýskaná fasáda a polovina ruina. Přesto už láká návštěvníky. Míří sem, aby si prohlédli opravenou polovinu památky ze 14. století.
Ruinu zámku Pětipsy zachraňují nadšenci | (1:45) | video: iDNES.tv

„Zámek už není úplná ruina jako před několika lety. Z půlky je opravený a zpřístupnili jsme návštěvníkům levou polovinu památky,“ uvedl v sobotu Pavel Forst, předseda spolku Via Levamente, který stavbu vlastní. V sobotu zámek zahájil turistickou sezonu

Návštěvníci tak mohou porovnat stav před opravou a po ní. Uvidí tady i zajímavé expozice. „Připravili jsme výstavu o rodině Hodků, kteří zámek vlastnili do roku 1948. V nejstarších gotických prostorech bývalé tvrze najdou informace o zakladateli Fridrichu Pětipeském. Ve sklepení je pro děti malá strašidelná expozice,“ popsal Forst.

V srpnu bude zámek otevřen pro veřejnost od čtvrtka do neděle. V září pak jen o víkendech.

Expozici budou nadšenci postupně doplňovat a rozšiřovat. Vzniká tady kulturně-historická výstava věnované Sámově říši a také nejstarší bitvě českých dějin – u Wogastisburgu, jež se odehrála v roce 631 nebo 632.

Expozice má návštěvníkům přiblížit interaktivní formou období starých Slovanů v kontextu historického vývoje ve střední Evropě. „První dvě místnosti bychom měli mít hotové v průběhu září. Na dalších částech budeme pracovat mimo turistickou sezonu a doufáme, že v příštím roce ji budeme moci návštěvníkům otevřít celou,“ plánuje Forst.

Kromě části o bitvě a kupci Sámovi bude pojednávat také o francké říši a o tehdejším dálkovém obchodu. Část bude patřit také knize Hrdina Nik od Eduarda Štorcha, který vypráví příběh z doby Sámovy.

Zámek v Pětipsech desítky let chátral. Spolek Via Levamente zdevastovanou památku, z níž zbyly jen obvodové zdi, koupil za tři miliony v roce 2012. Započala tak postupná oprava památky.

V roce 2020 získal spolek dotaci z takzvaných norských fondů 24 milionů korun. Náklady na obnovu poloviny zámecké budovy se nakonec vyšplhaly ke 40 milionů korun. V budoucnu se chce spolek pustit do záchrany i druhé poloviny zámecké budovy.

zpět na článek