S podmínkami, které mají výrobci v EU, nelze Číně konkurovat, říká šéf AGC - regiony.impuls.cz

S podmínkami, které mají výrobci v EU, nelze Číně konkurovat, říká šéf AGC

  7:56,  aktualizováno  7:56
Společnost AGC Flat Glass Czech, největší výrobce plochého skla ve střední a východní Evropě, o sobě nedávno dala hodně vědět. V Dubí na Teplicku rozjela unikátní linku na výrobu vzorovaného skla téměř za miliardu. Firma investuje, aby byla připravena na „lepší časy“. Ty však podle jejího ředitele Miloslava Zouly nejsou za dveřmi.

Miloslav Zoula, ředitel AGC Flat Glass Czech. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V minulosti jste uváděli, že i jednotlivé závody si v rámci skupiny AGC konkurují. Jinak globálně vám teď sice odpadla konkurence z Ruska, ale stále více konkuruje Čína. Jak si tedy nyní stojí česká pobočka na trhu?
Situace na evropském trhu stavebního skla je nadále velmi obtížná, v roce 2024 došlo k dalšímu poklesu množství a především cen v rámci celého evropského trhu se stavebním sklem. Ale skupina AGC má na evropském trhu stavebního skla více než pětinový podíl, který se meziročně nesnížil, dokonce se o procento zvýšil, což znamená, že si držíme pozici lídra na evropském trhu.

Přesto celkové množství naší výroby a prodejů stavebního skla v loňském roce pokleslo proti roku předchozímu. Výrobní náklady jsou velmi negativně ovlivněny vysokou cenou energií a surovin, bohužel v České republice máme energie téměř nejdražší v EU. Z tohoto důvodu bylo nutné v současné době přistoupit ke zvyšování cen základního skla a reakci zákazníků nechci předjímat.

V Dubí rozjeli unikátní linku na výrobu skla, sníží emise až o 70 procent

Takže vyhlídky nejsou optimistické?
Minimálně v první polovině roku 2025 nejsou vyhlídky příliš optimistické a s vysokou pravděpodobností nedojde k nějakému významnému zlepšení situace. Je zde pozitivní signál v oblasti povolování velkých stavebních projektů, ale realizace, a tím i zvýšení poptávky po stavebním skle bude mít efekt se zpožděním, osobně zlepšení očekávám v roce 2026.

Tak jak si nyní stojí česká pobočka AGC na trhu?
K otázce, jak si vede česká pobočka, nejprve upřesním citaci, že si firmy AGC konkurují. Toto slovo není úplně správné. Jsme jedna firma. V dnešní době všichni výrobci stavebního skla v Evropě mají výrobní nadkapacity. O tom, kde se vyrobí finální produkt pro konečného zákazníka v rámci naší skupiny, rozhodují především celkové nejnižší náklady na dodání až k zákazníkovi. Musí se zohlednit i transport a podobně.

Transportní náklady se výrazně zdražují a hledí se i na emisní dopady z dopravy. Tyto položky tak začínají být významným parametrem v rozhodování, kde se bude vyrábět. A znovu opakuji, v České republice již dnes máme téměř nejvyšší ceny energií a surovin v EU. Vzhledem ke skutečnosti, že poptávka po stavebním skle v centrální Evropě a Německu je stále nízká, je viditelný i dopad na vytížení našich linek. Ovlivněny jsou především naše transformační linky, tj. výroby nízkoemisních skel, bezpečnostních skel a zrcadel, kde je situace nadále velmi složitá a musíme flexibilně přizpůsobovat naše výrobní kapacity.

AGC Flat Glass Czech, a. s.

  • Firma se sídlem v Teplicích je součástí nadnárodního koncernu AGC Group a je největším výrobcem plochého skla ve střední a východní Evropě. Vyrábí ploché sklo zejména pro stavebnictví a automobilový průmysl.
  • Tři čtvrtiny své produkce vyváží. Největšími exportními trhy pro AGC Czech jsou Polsko, Slovensko, Německo a Rakousko.
  • Kořeny firmy jsou ve společnosti Sklo Union. Ta byla v rámci porevoluční privatizace rozdělena na několik společností, z nichž tu klíčovou získala belgická společnost Glaverbel a vznikl podnik pod názvem Glavunion. Později byl přejmenován na Glaverbel Czech a od roku 2007 nese název AGC Flat Glass Czech. V Česku má okolo 1 700 zaměstnanců.
  • Firma je stoprocentním vlastníkem fotbalového klubu FK Teplice, o jehož prodeji nyní vyjednává.

Jste významným zaměstnavatelem v kraji. Jaký je průměrný plat ve firmě a jak si stojíte při vyjednávání s odbory?
Vyjednávání s odbory o kolektivní smlouvě pro letošní rok bylo ukončeno jejím podepsáním. Na jejím základě došlo letos ve společnosti AGC Flat Glass Czech ke garantovanému nárůstu mezd o tři procenta. Průměrný plat zaměstnanců dělnických kategorií přesáhl v roce 2024 částku 49 tisíc korun.

Na jakých velkých projektech je nyní instalováno vaše sklo?
Pokud zmíníme realizované projekty v České republice – skla AGC můžete vidět na rekonstruovaném OD Máj nebo na projektu Port 7.

Jak vás ovlivňuje politika evropských špiček v oblasti automobilového průmyslu?
Politika nás ovlivňuje velice, aktivní řešení ochrany evropského automobilového průmyslu dosud neexistuje nebo je velmi opožděné. Výrazný problém je cena energií, které jsou pro naše odvětví velmi zásadní nákladovou položkou, a na tento problém je reakce evropských představitelů naprosto nedostatečná. Stejně jako pro stavební sklo i pro automobilový průmysl se cena energií stává faktorem, který má významný vliv na rozhodování o umísťování strategických technologií v regionech. V centrální Evropě je problém i v omezené podpoře nebo nejasné strategii v budování potřebné infrastruktury.

Znamená něco pro vaši výrobu propagovaná elektromobilita?
Výrobci elektrických vozů chtějí nabízet výrobky, které podpoří nižší spotřebu energie pro prodloužení dojezdu a komfort tichého provozu – to nás nutí inovovat naše současné výrobky a navrhovat nová řešení z pohledu hmotnosti, prostupnosti tepla a hluku. Zde se otvírají i možnosti pro inovace našich výrobků.

Ovšem s příchodem čínských automobilek na evropský trh se snižuje i náš tržní podíl. Zde platí to stejné jako u stavebního skla. S požadavky kladenými na výrobce v EU a především v kontextu vysokých cen energií a nákladů na dekarbonizaci, tedy snižování emisí, bez patřičných opatření nelze cenově dlouhodobě konkurovat výrobcům z třetích zemí.

12. února 2025

Na Teplicku spustili provoz unikátní linky na výrobu skla | (1:15) | video: iDNES.tv